AMD, 2021’nin son çeyreğinde yüzde 49 artışla 4,8 milyar dolar gelir elde etti

Advanced Micro Devices (AMD), 2021 4Ç finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, 2021’in dördüncü çeyreği için 4,8 milyar dolar gelir, 1,2 milyar dolar  işletme geliri, 974 milyon dolar net gelir duyurdu. 2021 yılının tamamı için şirket 16,4 milyar dolar gelir, 3,6 milyar dolar işletme geliri bildirdi.

Sonuçlara ilişkin görüşlerini paylaşan AMD Başkanı ve CEO’su Dr. Lisa Su, “Bulut ve kurumsal müşteriler genelinde AMD EPYC işlemcilerin giderek daha fazla benimsenmesiyle veri merkezi gelirinin yıldan yıla ikiye katlanmasıyla işletmelerimizin her biri son derece iyi performans gösterdi. Mevcut portföyümüzü artırıp yeni nesil PC, oyun ve veri merkezi ürünlerimizi piyasaya sürerken, 2022’de önemli bir büyüme yılı daha bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

AMD’nin 2021 dördüncü çeyrek verilerinden öne çıkanlar

  • 4,8 milyar dolarlık gelir, Bilgi İşlem ve Grafik ve Kurumsal, Gömülü ve Yarı Özel segmentlerdeki yüksek gelirin etkisiyle yıllık yüzde 49 ve çeyreğe göre yüzde 12 arttı.
  • Bilgi işlem ve Grafik segment geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 ve çeyreğe göre yüzde 8 artarak 2,6 milyar dolara ulaştı. Yıldan yıla ve çeyreğe göre artışlar, Ryzen ve Radeon işlemci satışlarından kaynaklandı.
  • Kurumsal, Gömülü ve Yarı Özel segment geliri daha yüksek EPYC ve yarı özel işlemci satışlarının etkisiyle, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 75 ve çeyreğe göre yüzde 17 artarak 2,2 milyar dolar oldu.
  • Bilgi İşlem, Grafik ve Kurumsal, Gömülü ve Yarı Özel segmentlerdeki yüksek gelir sayesinde 16,4 milyar dolarlık gelir 2020’ye göre yüzde 68 artış gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz