Okuma Süresi
2 dakika

Son zamanlarda dev şirketlerin yaptığı toplu işten çıkarmalara Microsoft da eklendi. Microsoft’un çalışanların yüzde 5’ine karşılık gelen 11 bin kişiyi işten çıkaracağı öğrenildi.

Dünya genelinde kötü giden ekonomiler ve teknoloji şirketlerinin kötü zamanları, binlerce kişiyi işinden etmeye devam ediyor. Meta, Amazon, Twitter ve daha birçok şirketten sonra Microsoft da 11 bin çalışanını işten çıkaracak.

Sky News’in haberine göre şirket, işgücünün yüzde 5’ini azaltmayı planlıyor. İşten çıkarmaların ise büyük çoğunluğunun mühendislik bölümlerinden yapılacağı bildirildi. Microsoft, son olarak haftalardır konuşulan ChatGPT’ye yapacağı 10 milyar dolarlık yatırım ile gündem olmuştu.

Yavaşlayan Talep, Çalışanları Etkilemeye Devam Ediyor

Microsoft, yavaşlayan talep ve kötüleşen ekonomik karşısında işten çıkarmalar yapacağını duyuran son şirket oldu. Ekim ayının başlarında Microsoft’un çeşitli bölümlerinde yaklaşık 1000 çalışanın işine son verildiği haberi gelmişti.

Bu kesintiler yazılım şirketinin 200.000’den fazla olan işgücünün yüzde 1’inden daha azını etkiledi. Şirket, Temmuz ayında yaptığı açıklama ile az sayıda pozisyonun elimine edildiğini ve ilerleyen dönemde personel sayısını arttıracağını da belirtmişti.

2023’ün ilk haftasında dünya genelinde 30.000’den fazla çalışan işini kaybetti. Bu rakamın, Aralık 2022’nin tamamında işten çıkarılan kişi sayısının neredeyse iki katı olduğunu da belirtelim. Elde edilen veriler, Ocak ayının ilk altı gününde 30 şirketten toplam 30.611 kişinin işten çıkarıldığını gözler önüne serdi.

Microsoft’un ChatGPT’ye 10 Milyar Dolarlık Yatırımı

Son zamanlarda sizlerle paylaştığımız haberde Microsoft’un ChatGPT’ye 10 milyar dolarlık yatırım yapacağından bahsetmiştik. Haberin detaylarına göre Semafor tarafından paylaşılan bilgilerle Microsoft, OpenAI’a 10 milyar dolarlık yatırım yapmak için görüşmelere başladı. Tabii Microsoft, bu yatırım sonrasında OpenAI’dan para kazanmayı da hedefleyecek. Olası anlaşmanın konuşulan ilk detaylarına göre Microsoft, OpenAI’ın gelirinden %75 pay almak isteyecek.

Bu konuda yaşanan son gelişmelerden biri de Microsoft’un yeni bir hamle yaparak arama motoruna ChatGPT’yi entegre etmeye karar vermesiydi. Sizlerle geçtiğimiz günlerde paylaştığımız haberin detaylarına göre; The Information tarafından paylaşılan bilgilere göre Microsoft, arama motoru Bing’e ChatGPT’yi entegre etmek için birtakım çalışmalara başladı.

Şirketin Bing’e yapay zeka desteği getirme çalışmaları da aslında 2019’da başlamıştı. Microsoft, bugünün ChatGPT’sinin ilk versiyonu olan GPT’yi arama motoruna kısmen entegre etmişti. Yapay zekâ, arama çubuğuna yazılan aramaların devamını önermeye çalışıyordu.

TECNO Camon 19 Pro’ya 2 Ödül

TECNO, geçtiğimiz günlerde aldığı ödüllerle gündemimize gelmişti. Sizlerle paylaştığımız habere göz atarsak; CAMON 19 serisinin en güçlü modeli olarak öne çıkan CAMON 19 Pro, “Mondrian” isimli özel bir versiyona sahipti. Boston Güzel Sanatlar Müzesi iş birliğinde tasarlanan bu akıllı telefonun benzersiz bir özelliği vardı. TECNO CAMON 19 PRO Mondrian, “Sunlight Drawing” isimli bir teknolojiye sahipti. Bu sayede güneş yoğunluğu ile açısına bağlı olarak renk değiştirebiliyordu. İşte bu teknoloji, akıllı telefona İtalya’dan A’Design Award ve ABD’den MUSE Design Awards ödülünü kazandırdı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz