Özellikle şehir içi ulaşımda oldukça pratik bir kullanım alanı olan Martı, kısa süre içerisinde büyük bir gelişim gösterdi ve ülkemizin önemli girişimleri arasına girmeyi başardı. Ülke içi başarılarının ardından şimdi de New York Borsasına açılmaya hazırlanan şirket, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylandı.

2018 yılında kurulmasının ardından kısa süre içerisinde gelişen ve büyük bir ivme yakalayan Martı, artık resmen New York Borsasına açılıyor. Geçtiğimiz yılın Nisan ayında100 milyon dolar değerlemeye ulaşan şirketin bu açılımla beraber daha da büyümesi bekleniyor. İşte detaylar!

Martı Daha da Çok Büyüyecek

2018 yılında kurulan ve özellikle büyük şehirlerde birçok yolcunun şehir içi ulaşım kanalı olmayı başaran Martı, kurulmasının ardından kısa bir sürede büyümeyi başardı. 2022 Nisan ayında 100 milyon dolar değerlemeye ulaşan şirketin yeni planı ise New York Borsasına açılmak. Bu konu hakkındaki görüşlerine yer verilen Martı Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Oğuz Alper Öktem, konuyla ilgili “Binlerce çalışanımız, milyonlarca kullanıcımız ve 45 binden fazla aracımızla paylaşımlı, çevreci, elektrikli ulaşımı Türkiye’nin dört bir yanına götürme hedefimizle çalışmalarımıza devam ediyoruz. New York Borsası’na açılma süreciyle birlikte Martı, daha da çok büyüyecek” ifadelerini kullandı.

NYSE’ye Doğrudan İlk Türk Firması

Özellikle çevre ve hava kirliliği konusundaki duyarlılığın artmasının ardından popüler hale gelen elektrikli scooterlar, artan trafiğe de önemli bir çözüm getiriyor. Bu konuda Martı’nın çevre dostu ulaşım misyonu hakkında açıklamalar yapan Oğuz Alper Öktem, “Önümüzdeki yıllarda, tüm ulaşım araçlarının elektrikli ve paylaşımlı olacağına inanıyoruz. Dünyanın en büyük ekonomisiyle aynı borsada yer alacak Martı, NYSE’ye doğrudan açılan ilk Türk firması olma şerefine nail oldu” dedi. Bu arada Martı’nın New York Borsası’na giriş konusundaki ilk girişimi geçtiğimiz yıl başlamıştı. Şirketin borsaya açılmasıyla bilançosuna brüt 280 milyon dolar nakit girmesinin beklendiği de paylaşılan bilgiler arasındaydı ancak henüz bu konuda net bir açıklama yapılmadı. Ulaşım Super App’i olma yolunda dünyada ve Türkiye’de büyük bir ilerleme sağlayan şirket, elektrikli ve çevreci ulaşımı da geliştirmedyi planlıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz