Skype Arka Plan Değiştirme
Kaynak: slashgear.com

Microsoft’un popüler görüntülü konuşma platformu Teams’den sonra Skype da Zoom’un sevilen arka plan değiştirme ve kişiselleştirme özelliğini bünyesine ekledi. Özellik, şu anda uygulamanın en güncel versiyonlarında ve web arayüzünde kullanılabiliyor.  

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan COVID-19 salgını nedeniyle pek çok ülkede, karantina ve sosyal izolasyon çalışmaları yapılıyor. Bu sebeple birçok kişi, gündelik faaliyetlerini ve sosyal ilişkilerini online platformlar üzerinden ve uzaktan yürütmek durumunda kalıyor. Bu da özellikle görüntülü konuşma platformlarına yönelik talebin ciddi bir artış göstermesine sebep oluyor. Karantina sürecinde bu tip platformlar da bünyesine yeni özellikler ekleyerek kullanıcı deneyimini artırmaya çalışıyor. Benzer şekilde Skype da kısa bir süre önce Zoom’un sevilen arka plan değiştirme özelliğini platforma getirdiğini duyurdu. Kullanıcıların karantina sürecinde belli bir online platformu, bir diğerine tercih etmesinin pek çok sebebi olsa da söz konusu özellik, Zoom’un tercih edilmesinin belki de en önemli nedenlerinden biriydi.  

Skype Arka Plan Değiştirme

Zoom’un yaşadığı veri güvenliği krizi sonrasında Skype’ın, böyle bir hamle yaparak kullanıcı sayısını artırmayı hedefliyor olduğu tahmin edildi. Özellik şu anda Windows, Mac ve Linux işletim sistemleri üzerinden platformun masaüstü uygulamasının en güncel versiyonu aracılığıyla kullanılabiliyor. Kullanıcılar ayrıca, platformun web arayüzünde de yeni eklenen özellikten faydalanabiliyor. Platformun “Ses ve Video Ayarları”ndan açılabilen özellik sayesinde kişiler, arkalarında herhangi bir yeşil perde olmasa da arka planlarını kişiselleştirebiliyor ve kendilerini kanepeleri yerine bambaşka bir yerden görüşmedeki kullanıcıyı aramış gibi gösterebiliyor.  

Diğer yandan arka plan değiştirme özelliği, şimdilik Microsoft Mağaza’da bulunan Skype uygulamasında kullanılamıyor. Bunun yerine kişilerin, Skype’ın resmi web sitesinden “.exe” bağlantılı dosyayı indirmesi veya Windows 10 işletim sistemi üzerinden Skype’ın internet sitesine girerek uygulamanın web arayüzünü kullanması gerekiyor.  

Skype bünyesinde arka plan bulanıklaştırma da vardı

Skype Arka Plan Bulanıklaştırma
Kaynak: trendlynews.in

Dünyaca ünlü görüntülü konuşma platformu Skype bünyesinde, halihazırda diğer pek çok platform gibi arka plan bulanıklaştırma özelliği bulunuyordu. Fakat kısa bir süre öncesine kadar yalnızca Zoom’da bulunan bu özelliğin Skype’a eklenmesiyle beraber şirket, bünyesine kullanıcı sayısını artırabilecek bir yeni özellik daha katmış oldu. Microsoft’un popüler online görüşme platformu Teams de kısa bir süre önce benzer bir hamle yaparak Zoom’un arka plan değiştirme özelliğini bünyesine eklemişti. Şirket bununla birlikte platforma, el kaldırma ve yönetici kontrollü toplantı sonlandırma özelliği de getirmişti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Microsoft Teams, Zoom gibi arka plan değiştirme özelliği getiriyor

Google Meet sayfa düzeni, Zoom’a benzer bir tasarıma geçiş yapıyor

Zoom, güvenlik açığı nedeniyle kullanıcı güvenini 5 aşamada nasıl kaybetti?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz