google-meet-sayfa-duzeni

Teknoloji devi Google’ın görüntülü konuşma platformu Google Meet, sayfa düzeni ve tasarımını Zoom’a benzer bir yapı içerisine oturtmaya hazırlanıyor. Bunun yanında platforma, iş ve eğitim amaçlı katılan kullanıcılar için Gmail entegrasyonu desteği de eklenecek.

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan COVID-19 salgını, pek çok ülkede karantina ve sosyal izolasyon çalışmalarının yapılmasına sebep oluyor. Bu süreçte pek çok kişi, hem gündelik faaliyetlerini hem de sosyal ilişkilerini online platformlar üzerinden sürdürmek zorunda kalıyor. Hal böyle olunca görüntülü konuşma platformlarına yönelik talep de ciddi bir artış gösteriyor. Bu nedenle popüler platformlar, kullanıcı deneyimini iyileştirebilmek adına bünyesine bazı yeni özellikler ekliyor. Son gelişmelere göre, teknoloji devi Google’ın görüntülü konuşma platformu Google Meet de sayfa düzeni ve tasarımını Zoom’a benzer bir yapı içerisine oturtmaya hazırlanıyor 

google-meet-sayfa-duzeni

Zoom, küresel salgın sonrası popülaritesi önemli oranda artan görüntülü konuşma programlarının başında geliyordu. Fakat çeşitli kurum veya hükumetler tarafından getirilen yasaklar ve yaşadığı veri güvenliği krizinin ardından, pek çok kullanıcı Zoom’a alternatif platformlar aramaya başlamıştı. Kullanıcıların Zoom’u tercih etmesinin ana sebeplerinden biri ise görüşmelerde 25 kişiye kadar katılımcının, aynı anda tek ekranda görünmesini mümkün kılan galeriye benzer bir sayfa düzenine sahip olmasıydı. Google Meet’in söz konusu yenilikle beraber, 16 katılımcının birden tek ekranda görüntülenebilmesini mümkün kılan benzer bir sayfa düzenine geçiş yapacağı öğrenildi. 

Microsoft Teams de benzer bir hamle yapmıştı

Bununla birlikte, platformu iş ve eğitim amaçlı kullanan kişiler için bir Gmail entegrasyonu desteği eklenerek bu kullanıcıların Gmail içerisinden doğrudan video görüşmelerine katılabilmelerinin mümkün hale getirileceği de ifade edildi. Programda, Zoom’a benzer şekilde halihazırda bir Chrome uzantısı desteği de vardı. Diğer yandan şirketin, az ışıkta video kalitesinin iyileştirilmesini ve arka plan sesinin filtrelenmesini mümkün kılan bir özelliği de platforma önümüzdeki haftalarda ekleyeceği aktarıldı. Yakın zamanda Microsoft Teams de arka plan görüntüsünün değiştirilmesini mümkün kılan bir özelliği bünyesine ekleyeceğini açıklamıştı. Böylece Microsoft, Zoom’a benzer bir özelliği platformuna ekleyen şirketler arasına katılmıştı.

Google Meet’in güncel olarak koronavirüs nedeniyle ayrıcalıklı (premium) özelliklerini de 30 Eylül’e kadar ücretsiz kullanıma açmış olduğu biliniyor. Bu nedenle getireceği yeni özelliklerle birlikte, veri güvenliği krizi sonrası hızla kullanıcı kaybeden Zoom’a iyi bir alternatif olabileceği tahmin ediliyor. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

İlgili haberler:

Microsoft Teams, Zoom gibi arka plan değiştirme özelliği getiriyor

Zoom, güvenlik açığı nedeniyle kullanıcı güvenini 5 aşamada nasıl kaybetti?

Koronavirüs sürecini kolaylaştıracak görüntülü konuşma programları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz