microsoft-temas-arka-plan-degistirme

COVID-19 salgınının sebep olduğu sosyal izolasyon çalışmaları nedeniyle kullanımı artan görüntülü konuşma platformları, bünyelerine kullanıcı deneyimini iyileştirmek için pek çok yeni özellik eklemeye devam ediyor. Son olarak Microsoft Teams de Zoom’da olduğu gibi kendi bünyesine arka plan değiştirme özelliği getiriyor olduğunu duyurdu. Platform, bununla birlikte bir dizi yeni özelliği daha kullanıcı beğenisine sunacak.

COVID-19 salgınının neden olduğu karantina ve sosyal izolasyon çalışmaları nedeniyle kullanım oranları yükseliş gösteren görüntülü konuşma platformları, bünyelerine kullanıcı deneyimini iyileştirmek için pek çok yeni özellik eklemeye devam ediyor. Son olarak Microsoft’un sevilen görüntülü konuşma ağı da kendi bünyesinde böyle bir yenilik yapan platformlar arasına katıldı. Buna göre Microsoft Teamsplatforma arka plan değiştirme özelliği ekliyor olduğunu duyurdu. Söz konusu özellik, popüler görüntülü konuşma programı Zoom’un belki de en sevilen özelliklerinden biriydi. Kullanıcılar bu özellik aracılığıyla arka planlarını, istedikleri herhangi bir görsel üzerinden değiştirebiliyordu. Bu sayede oldukça dağınık olan ortamlarını kamufle edebiliyor veya çok yakından tanımadıkları insanlarla olan görüşmelerinde, kişisel gizlilik seviyelerini artırabiliyorlardı. 

Microsoft da popüler görüntülü konuşma ağı Teams’e yeni bir güncelleme göndererek platforma, kullanıcıların arka planlarını değiştirebilmelerini mümkün kılan bir özellik ekledi. Aktarılan detaylara göre; yeni eklenen özellik sayesinde kullanıcılar, platformda var olan görsellerden birini seçerek arka planlarını değiştirebilecek. Fakat Zoom’daki gibi kullanıcı tarafından seçilen herhangi bir görsel veya kişiselleştirilmiş bir fotoğraf, arka plan değiştirme özelliğinde kullanılamayacak. Teknoloji devi, kullanıcıların bu özelliği kişiselleştirilmiş haliyle kullanabilmelerini de daha ileri bir tarihte mümkün hale getirecek. Şirket, söz konusu özelliği platformda halihazırda var olan ve yapay zeka (AI) teknolojisi aracılığıyla kullanılan arka plan bulanıklaştırma özelliğinin üzerine inşa edecek. 

El kaldırma ve toplantı sonlandırma özelliği de geliyor

Bununla birlikte Microsoft Teams’in yeni versiyonuna, kullanıcıların toplantı moderatörlerinden söz hakkı isteyebilmeleri için “El kaldır” butonu da eklenecek. Böylelikle kullanıcılar, söylemek istedikleri bir şey olduğu zaman devam eden görüşmeyi bölmek zorunda kalmadan toplantıdaki kişileri bilgilendirebilecek. Ayrıca Microsoft, platforma yeni bir “Toplantıyı sonlandır” özelliği de ekleyecek. Bu sayede toplantı yöneticileri, söz konusu butona tıklayarak görüşmeyi herkes için sonlandırabilecek. Eklenen son iki yeniliğin, özellikle eğitim amaçlı yürütülen online toplantılarda görüşmenin bir kaosa dönüşmesini engelleyebilmesi açısından eğitmenleri oldukça memnun edebileceği düşünülüyor. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

İlgili haberler:

Koronavirüs sürecini kolaylaştıracak görüntülü konuşma programları

Zoom, güvenlik açığı nedeniyle kullanıcı güvenini 5 aşamada nasıl kaybetti?

Skype, bünyesine işlevsel özellikler ekledi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz