NASA, Ay keşfi programı olan Artemis’te kullanılmak üzere şirketlerden uzay aracı konsepti talep etti. Amerikalı şirketler tarafından tasarlanacak olan araç, Ay yüzeyinde ekipmanları taşıyacak ve insanların ziyaret etmesi mümkün olmayan bölgelerde keşif yapacak.  

NASA, 2024’te Ay’a ilk kez kadın astronot göndermeyi de planladığı Ay keşif programı olan Artemis için Amerikan şirketlerinden uzay arazi aracı konsepti sunmalarını beklediği iki adet “Bilgi Talebi” yayınladı. Aktarılan detaylara göre, tasarlanacak olan araç Ay yüzeyinde gerekli ekipmanları bir noktadan başka bir noktaya taşıyacak ve insanların ziyaret etmesi mümkün olmayan bölgelerde keşif ve araştırma çalışmaları yapacak. Şirketler tarafından gönderilen konseptler, insanoğlunu Ay’a tekrar götürmeyi ve yeni bir keşif serisini başlatmayı hedefleyen “Artemis” programı kapsamında kabul edilecek.  

NASA; yayınladığı açıklamalarda talebin, astronotları Ay’ın güney kutbuna taşıyacak bir “Ay Arazi Aracı (LTV)” için olduğuna işaret etti. Dünyaca ünlü uzay ajansı, açıklamalara aracın kapalı ve basınçsız bir tasarıma sahip olması gerektiğini de not etti. Paylaşılan detaylara göre, konsept talebine dönüş yapabilecek şirketler sadece uzay şirketleriyle sınır olmayacak. Elektrikli otomobil, ATV (arazi aracı) ve bunun gibi araç üretimi yapan tüm pazar liderleri de konseptlerini, görüşlerini ya da geri bildirimlerini NASA’ya sunabilecek.  

NASA, Artemis programındaki teknolojileri Mars keşiflerinde de kullanacak

Ajansın Artemis programının, sadece Ay’ı incelemeye odaklı olmadığı biliniyor. Programla ilgili paylaşılan bilgilere göre NASA, Ay keşif birimini gelecekte Mars’a yapılacak keşif programında faydalanılacak teknolojiler için test alanı olarak kullanmayı da planlıyor. Her şey ajansın planlarına göre ilerlerse NASA, 2030’lu yıllarda mürettebatlı bir Mars keşif programını hayata geçirmeyi planlıyor.  

Amerikan uzay ajansının, ay arazi aracını tasarlayacak ve geliştirecek olan şirketleri seçme sürecinin çok uzun sürmeyeceği tahmin ediliyor.  

NASA’nın 2020’de yapacağı 6 çalışma

NASA, Mars’a göndereceği yeni uzay aracını tanıttı 

Güneş yüzeyinin bugüne kadar çekilmiş en net fotoğrafı paylaşıldı