Instagramkullanıcılarının “IGTV” videolarından para kazanmasını sağlayacak bir “İş Ortaklığı Programını” hayata geçirmeye hazırlandığını duyurdu. Sosyal medya devi tarafından yapılan açıklamaya göre yakında, belli bir takipçi ve izlenme sayısına sahip olan hesaplar videolarında çıkan reklam gelirlerinden belirli bir oranda pay alabilecek. Şirketin bu hamlesinin Instagram’ı, diğer video platformlarıyla daha fazla rekabet edebilir hale getireceği tahmin ediliyor. 

Sosyal medya devi Instagram, yaklaşık bir buçuk yıl önce kullanıcı beğenisine sunduğu “IGTV” ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Şirketin açıklamasına göre, Instagram’daki içerik üreticileri yakında IGTV’ye yükledikleri videolardan gelir elde edebilecek. Platforma eklemek için üzerinde çalışılan değişiklik, ilk olarak şirketin yazılım mühendisi Jane Manchun Wong tarafından aktarıldı. Bundan kısa bir süre sonra; platformun üst kuruluşu olan Facebook, “TechCrunch” isimli internet sitesine Instagram’daki belli bir takipçi ve izlenme sayısına sahip olan kullanıcıların IGTV videolarında kısa reklamlar yayınlayarak para kazanmalarını sağlayacak bir “İş Ortaklığı Programı” üzerinde çalıştıklarını bildirdi.  

Facebook’un Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi İletişim Yöneticisi olan Alexandru Voica ise sosyal medyada hızla yayılan haberleri resmi Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla doğruladı. Voica, yaptığı paylaşıma süreç ilerledikçe daha ayrıntılı bilgi paylaşımında bulunacakları notunu da düştü.

İş Ortaklığı Programı, diğer video platformlarına benzer şekilde çalışacak

Platforma eklenecek iş ortaklığı ve para kazanma özelliğinin, yayıncıların son 12 ay içerisinde belli bir izlenme süresine ulaşmış olmasını ve belli bir takipçi sayısını aşmasını gerektiren ve kendi “İş Ortaklığı Programı” bulunan YouTube gibi diğer video platformlarına benzer şekilde çalışacağı tahmin ediliyor. Şu anda güncel olarak; Instagram’ın üst kuruluşu olan Facebook’ta, “İşletme Hesabı” olarak kaydedilen sayfaların para kazanabilmeye başlaması için en az 10 bin takipçi edinmeleri ve 60 günlük bir süre içerisinde, süresi 1 dakikanın üzerinde olan videolarda en az 30 bin izlenme alabilmiş olmaları gerekiyor.  

Şu anda benzer şekilde, Instagram’ın kendisi de kullanıcıların paylaşımları veya akışları arasına reklam yerleştiriyor. Fakat yeni iş ortaklığı programı hayata geçirilirse sosyal medya devi kullanıcıları, platformun geçen sene 20 milyar doları bulmuş olan reklam gelirlerinden ilk kez kendi paylarını alabilecek. Şirketin bu hamlesinin, YouTube ve TikTok gibi diğer video platformlarıyla daha fazla rekabet içerisinde olmasına sebep olacağı tahmin ediliyor. 

Instagram’da takip edilen hesaplar, belli kategorilere göre sıralanabilecek

Instagram CEO’su merak edilen soruları yanıtladı 

Instagram Hikayeler’ine artık GIF ile yanıt verilebilecek