Ana Sayfa Haber Qualcomm Yeni Nesil Snapdragon 600 Serisi İşlemci Modelleri ile Giriş Orta Segmente...

Qualcomm Yeni Nesil Snapdragon 600 Serisi İşlemci Modelleri ile Giriş Orta Segmente 144 Hz Getiriyor

0
2307

Qualcomm’un, önümüzdeki dönemde çıkacağı düşünülen giriş – orta segment akıllı telefonlara güç verecek olan yeni nesil Snapdragon 600 serisi işlemcilerinin özellikleri ortaya çıktı. Detaylara bakıldığında; Snapdragon 600 serisi işlemcileri, giriş – orta segment akıllı telefonlara 144 Hz ekran tazeleme hızı desteği sunacak. 

Günümüzde akıllı telefon sektörü için en önemli şeylerden birisi ekran teknolojileri oluyor. Bu bağlamda ekran, oyundan izleme seyrine kadar, kullanım deneyimi açısından oldukça önemli faktörlerden birisi olduğu için tüketiciler de seçimlerinde buna ciddi ölçüde önem veriyor. Hal böyle olunca telefon üreticileri de cihazlarını buna göre konfigüre ediyor. 

Telefondaki pek çok ayrıntı için gerekli olan yonga setleri de bu noktada ciddi önem taşıyor. Mobil çip pazarının bilinen isimlerinden olan Qualcomm’un da giriş – orta segment cihazlarda daha önce de pek görmeye fırsatımızın olmadığı ekran tazeleme hızı sunan çipseti hakkında yeni detaylar ortaya çıktı

Halihazırda üst düzey akıllı telefonlar için geliştirmekte olduğu çipsetler üzerinde de çalıştığı bilinen Qualcomm’un, 600 serisi işlemcilere de 144 Hz ekran yenileme hızı desteği sunacağı söyleniyor. 

Yeni nesil Snapdragon 600 serisi ‘G’ takısına sahip olacak

Şirketin şimdilik SM6225 ve SM6375 model numaralarıyla andığı yeni işlemcilerin Snapdragon 700 serisinde olduğu gibi “G” takısına sahip olan versiyonlarının da üretileceği söyleniyor. 

Kaynakların belirttiğine göre; SM6375 modelinin farklı CPU ve GPU saat hızlarına sahip ancak aynı mimariyi paylaşan 4 farklı varyanta sahip olacağını bildiriliyor GPU saat hızlarının 800 ile 940 veya 960 MHz arasında değişeceği iddia edilenler arasında. Çekirdek konfigürasyonları ise şu şekilde:

  • 2.1GHz’de 4x Altın çekirdek + 1.8GHz’de 4x Gümüş çekirdek
  • 2.2GHz’de 4x Altın çekirdek + 2.0GHz’de 4x Gümüş çekirdek
  • 2.3GHz’de 4x Altın çekirdek + 2.1GHz’de 4x Gümüş çekirdek
  • 2.5GHz’de 4x Altın çekirdek + 2,2GHz’de 4x Gümüş çekirdek

SM6375’in ayrıca 144 Hz ekran tazeleme hızı desteğine sahip olacağı aktarılanlar arasında yer alıyor. Söz konusu modellerden en az birisinin ‘G’ takısına sahip olacağı belirtiliyor. Qualcomm, yeni nesil 600 serisi işlemcilerin Snapdragon 695 ve Snapdragon 695G ismiyle piyasaya sürülebilir. 

Her ne kadar 144 Hz ekran yenileme hızı desteği ile geleceği söylense de, kaynak işlemciler hakkında detaylı bilgi paylaşmadı. Ancak mevcut Snapdragon 765 yonga setiyle benzer özelliklere sahip olacağı söyleniyor. 

Qualcomm’un özellikle orta segmentte MediaTek ile olan rekabetinde öne geçebilmesi adına şirketin 144 Hz ve daha iyi özelliklere sahip işlemciler çıkarması oldukça olağan görülüyor. Sızıntı haberleri ortaya çıkan yeni nesil 600 serisi işlemciler bakalım ne zaman ve hangi akıllı telefonla gün yüzüne çıkacak bekleyip göreceğiz. 

İlginizi Çekebilir:

Google, Kendi İşlemci Modellerini Üretecek

Giyilebilir Ürünler için Sektörün İlk 5nm İşlemcisi Samsung Exynos W920 ‘nin Özellikleri

Honor 50 Serisi Tanıtıldı: Google Desteği ve Qualcomm İşlemci ile Geldi!

Poco F3 Alınır mı? Kullanışı nasıl? Poco F3 inceleme:

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz