NASA Türkiye Kuraklık

NASA, Türkiye’nin yer altı su rezervlerini gösteren bir harita yayınlayarak Türkiye için şiddetli kuraklık uyarısında bulundu. Konuya ilişkin raporda; ülkedeki yer altı su rezervinin, ortalama seviyelerin altında olduğu ifade edildi.  

NASA, Türkiye’nin yer altı su rezervlerini gösteren bir harita yayınlayarak Türkiye için şiddetli kuraklık uyarısında bulundu. 11 Ocak 2021 tarihinde kaydedilen görüntülere ilişkin raporda; ülkedeki yer altı su rezervinin, ortalama seviyelerin altında olduğu ifade edildi. Dünyaca ünlü uzay ajansı; raporda ayrıca, “2021’in başlamasıyla birlikte Türkiye’nin büyük bölümünde şiddetli kuraklık yaşanıyor. Ülkenin en kalabalık şehri olan (15 milyon) İstanbul çevresindeki çok sayıda rezerv, 15 yılın en düşük seviyesinde. Bu koşullar devam ederse mahsul üretimi tehlikeye girebilir” ifadelerine yer verdi.  

Öte yandan; NASA, Türkiye dışındaki bazı ülkeler için de görüntüleme yaptı ve benzer bir harita yayınladı. Haritaların, ‘Gravity Recovery and Climate Experiment Follow On (GRACE-FO)’ uyduları tarafından kaydedildiği ifade edildi. Haritalarda ayrıca; mavi bölgelerin normal seviyenin üzerinde su olan yerleri, kırmızı ve turuncu renkteki bölgelerin ise su rezervi normal seviyenin altında olan yerleri gösterdiğine dikkat çekildi.  

‘Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ de Türkiye için benzer bir kuraklık haritası yayınlamıştı 

Türkiye Kuraklık Haritası

Diğer yandan; ‘Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ de daha önce, Türkiye için benzer bir kuraklık haritası yayınlamıştı. Haritada; Türkiye’nin yüzde 80’inden fazla bir alanı, ‘olağanüstü şiddetli kurak’ ve ‘şiddetli kurak’ olarak nitelendirilmişti. Ayrıca İstanbul’da barajların doluluk oranının, son aylarda son 15 yılın en düşük seviyesine indiği ifade edilmişti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

NASA, SpaceX ‘Crew Dragon’ Kapsülü ve ‘Falcon 9’ Roketi Resmi Olarak Onayladı 

NASA, Uzay İklimi ile İlgili İki Operasyonel Görevi Onayladı 

NASA Astronotları, SpaceX Tarafından Gerçekleştirilen İkinci Mürettebatlı Uçuş Kapsamında Yörüngeye ‘Baby Yoda’ Taşıdı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz