SpaceX İkinci Mürettebatlı Uçuş

NASA’nın onayladığı ‘Crew Dragon’ kapsülü ve ‘Falcon 9’ roketi kullanılarak SpaceX tarafından gerçekleştirilen ikinci mürettebatlı uçuş kapsamında; NASA astronotları, ‘Uluslararası Uzay Merkezi (ISS)’ne ‘Baby Yoda’ oyuncağı taşıdı. Pelüş oyuncağın, gemideki 4 astronot için ‘Zero-G (Yerçekimsiz Ortam)’ göstergesi olarak kullanıldığı ifade edildi.

NASA, kısa bir süre önce SpaceX tarafından geliştirilen ‘Crew Dragon’ kapsül ve ‘Falcon 9’ roketi resmi olarak onayladı. NASA’dan onay almak için yapılan test uçuşunda; uzay araçları, 2 ABD’li astronotu ‘Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’na taşımıştı. ‘Crew Dragon’ ve ‘Falcon 9’ ile yapılan ilk mürettebatlı uçuş olma niteliği taşıyan test uçuşunda, iki astronotun pelüş bir dinozor oyuncağıyla seyahat ettiği görülmüştü. İkinci mürettebatlı ve ilk operasyonel uçuş olan uçuşta ise araçlar, ABD’den 3 NASA astronotu ve Japonya’dan 1 JAXA astronotunu ‘ISS’e taşıdı.

NASA astronotlarının, SpaceX tarafından gerçekleştirilen ikinci mürettebatlı uçuş kapsamında yörüngeye bu kez de ‘Baby Yoda’ oyuncağı götürdüğü ifade edildi. Uçuş sırasında yapılan canlı yayında, ‘Disney+’ta yayınlanan ve ‘Star Wars’ serisinden uyarlanan ‘The Mandalorian’ karakteri ‘Baby Yoda (The Child)’nın pelüş oyuncağına da gemide yer verildiği görüldü. Oyuncak, astronotlar Dünya’yı terk ederken mürettebatın etrafında salınarak dönüyordu. Pelüş oyuncağın; gemideki Victor J. Glover, Michael S. Hopkins, Shannon Walker ve Soichi Noguchi isimli 4 astronot için ‘Zero-G (Yerçekimsiz Ortam)’ göstergesi olarak kullanıldığı ifade edildi. Bununla birlikte; kullanılan ‘Baby Yoda’nın, geçen yıl Disney tarafından piyasaya sürülen lisanslı oyuncak olduğu tahmin edildi.

‘Zero-G’ göstergesi, astronotların sıfır yerçekimi deneyimlediğine işaret ediyor

Zero-G Göstergesi

Aktarılan detaylara göre; ‘Zero-G (Yerçekimsiz Ortam)’ göstergesi, astronotların Dünya’nın yörüngesinden ayrıldığına ve sıfır yerçekimi deneyimlediğine işaret eden bir gösterge olma niteliği taşıyor. Bu nedenle; ‘Baby Yoda’ oyuncağı, uzay gemisi yerçekimsiz ortama girdiği anda havada salınmaya başlıyor. Böylece astronotlar, tamamen yörüngeden ayrılmış olduklarını anlayabiliyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

SpaceX, İlk Operasyonel Uçuşu Kapsamında Crew Dragon’u 4 Astronot ile Uzaya Fırlattı

SpaceX, İkinci İnsanlı Uzay Görevi İçin Olumsuz Hava Koşulları Nedeniyle Erteleme Kararı Aldı

NASA, SpaceX ‘Crew Dragon’ Kapsülü ve ‘Falcon 9’ Roketi Resmi Olarak Onayladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz