NASA SpaceX Crew Dragon Kapsülü

NASA, ‘Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ve ‘Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapılacak düzenli astronot uçuşları için SpaceX ‘Crew Dragon’ kapsülü ve ‘Falcon 9’ roketi resmi olarak onayladı. Yaşanan gelişme sonrası; ‘Crew Dragon’ ve ‘Falcon 9’, 40 yıllık bir aranın ardından insanlı görevler için NASA tarafından onaylanan ilk uzay araçları oldu.  

NASA, ‘Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ve ‘Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapılacak düzenli astronot uçuşları için SpaceX ‘Crew Dragon’ kapsülü ve ‘Falcon 9’ roketi resmi olarak onayladığını açıkladı. Dünyaca ünlü uzay ajansı, SpaceX’in mürettebat taşıma sistemini onaylamak için ‘Human Rating Certification Plan’ isimli belgeyi imzaladı. Söz konusu belge, bir uzay aracının veya fırlatma aracının insanları güvenli bir şekilde taşıma kapasitesine sahip olduğunu tasdikliyordu. Yaşanan gelişme sonrası; ‘Crew Dragon’ ve ‘Falcon 9’, 40 yıllık bir aranın ardından insanlı görevler için NASA tarafından onaylanan ilk uzay araçları oldu.  

NASA yöneticisi Jim Bridenstine, konuya ilişkin açıklamasında “Bu sertifika; NASA ve SpaceX’in, ticari endüstri ile birlikte çalışarak kat edebileceğimiz ilerlemeyi gösteren kilometre taşı niteliğindeki önemli bir başarısıdır” ifadelerini kullandı. Diğer yandan SpaceX, sistemin çalıştığını kanıtlamak için geçtiğimiz yıllarda sahada çok sayıda test yapmak ve demo uçuşu tamamlamak zorunda kaldı. Elon Musk liderliğindeki şirket, Mayıs ayında ‘Demo-2’ uçuşu için astronot Bob Behnken ve Doug Hurley’i ‘Uluslararası Uzay İstasyonu’na başarıyla ulaştırdı. 

Bu gelişmeden birkaç ay sonra; ‘Crew Dragon’ kapsülü, aynı astronotlarla ‘Atlantik Okyanusu’na iniş yaptı. Başarıyla tamamlanan tarihi görev, 2011’den bu yana ABD topraklarından başlatılan ilk mürettebatlı uçuştu. Buna ek olarak SpaceX, ‘Crew Dragon’un paraşüt sisteminin çalıştığını ispatlayabilmek için yaptığı testlerin de içlerinde bulunduğu birçok görevi tamamlamak durumunda kalmıştı. 

Bu aşamadan sonraki ilk ‘Crew Dragon’ uçuşu, 14 Kasım’da ‘Kennedy Uzay Merkezi’nden yapılacak

İlk Crew Dragon Uçuşu

Yapılan testler sonrasında; ‘Crew Dragon’ ve ‘Falcon 9’, onaylandı. NASA ve SpaceX’ingelecekte daha çok sayıda astronotu yörüngeye taşıyacak uçuşlara odaklanmaya başladığı ifade edildi. Aktarılan detaylara göre; bu aşamadan sonraki ilk ‘Crew Dragon’ uçuşu, NASA astronotları Michael Hopkins, Victor Glover ve Shannon Walker yanında, JAXA astronotu Soichi Noguchi’yi de 6 aylık bir görev için ‘Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyacak. Hedeflenen fırlatma, 14 Kasım tarihinde ‘NASA’nın ‘Kennedy Uzay Merkezi’nden yapılacak.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Kordsa, NASA Bünyesindeki Çok Amaçlı Uzay Aracı ‘Orion’ İçin Kumaş Üretiyor 

NASA Cadılar Bayramı için Uzaydan Gelen Sesleri Oynatma Listesi Haline Getirdi

Nokia, NASA İş Birliğiyle Ay’da 4G Şebekesi Kuracağını Açıkladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz