NASA Uzay İklimi Görevi

NASA, uzay iklimi ile ilgili iki operasyonel görevi onayladığını duyurdu. Söz konusu görevlerin; güneş rüzgarları, güneş patlamaları ve uzay ikliminin çok daha iyi bir biçimde anlaşılmasına yardımcı olacak veriler toplayacağı ifade edildi. NASA’nın, iki göreve ayrı ayrı 55 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığının da altı çizildi. 

NASA (ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), uzay iklimi ile ilgili iki farklı operasyonel görevi onayladığını duyurdu. Söz konusu görevlerin; güneş rüzgarları, güneş patlamaları ve uzay ikliminin çok daha iyi bir biçimde anlaşılmasına katkı sağlayacak veriler toplayacağı ifade edildi. Dünyaca ünlü uzay ajansı, “Extreme Ultraviolet High-Throughput Spectroscopic Telescope Epsilon Mission (EUVST)” ve “Electrojet Zeeman Imaging Explorer (EZIE)” adı verilen görevlere, resmi olarak katıldığını açıkladı. Her iki görev de NASA’nın, 2019 yılının Eylül ayında 9 aylık bir görevin konsept çalışması için 400 bin dolar almak üzere seçtiği uzay iklimine ilişkin üç öneriden ikisiydi.  

“EUVST” görevinin; güneş atmosferinin, uzaydaki radyasyon seviyesini etkileyecek biçimde güneş rüzgarlarını nasıl serbest bıraktığına ve bünyesindeki parçaları nasıl püskürttüğüne daha yakından bakmayı hedefleyen bir güneş teleskobu projesi olduğu ifade edildi. 2026’da başlaması planlanan proje, temel olarak ‘JAXA (Japonya Uzay Araştırma Ajansı)’ tarafından yürütülüyordu. Fakat NASA’nın da projeye, 55 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığı belirtildi. Dünyaca ünlü uzay ajansının ayrıca; ultraviyole dedektörleri, destek elektronikleri, spektrograf parçaları ve kılavuz teleskop gibi donanım ekipmanlarıyla da projeye katkı sağlayacağı dile getirildi. 

Uzay ajansları, güneş olaylarının arkasındaki fiziği anlamak için uzay iklimi ile ilgili görevleri onaylıyor 

Uzay Ajansları Görevleri

“EZIE” görevinin ise şafak elektrojeti veya Güneş’in doğuşunu Dünya’nın manyetosferine bağlayan kutupların üzerindeki elektrik akımlarını incelemek üzere üç küçük uydu kullanacağı ifade edildi. Bilim insanlarının; Güneş’in doğuşuna neden olan olgunun, radyo ve iletişim sinyallerini de etkileyebilecek olması ve yörüngedeki uzay aracına zarar verme ihtimali nedeniyle elektrojeti incelemek istediklerinin de altı çizildi.  

Diğer yandan; uzay ajansları, genellikle güneş olaylarının arkasındaki fiziği anlamak için gereken bilgileri toplayabilmek adına bu tip görevleri hayata geçiriyor. NASA’nın, bu yılın Ağustos ayında uzay iklimine ilişkin 5 görev teklifini daha seçtiği ve söz konusu tekliflerin her birine, konsept çalışması yürütmeleri için 1.25 milyon dolar bütçe ayırmış olduğu da biliniyor. Çalışmalardaki nihai amacın ise astronotları, uzay araçlarını ve diğer teknolojik ekipmanları koruyabilmek adına güneş patlaması ve taçküre kütle atımı gibi olayları önceden tahmin edebilmek olduğu ifade ediliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

NASA Astronotları, SpaceX Tarafından Gerçekleştirilen İkinci Mürettebatlı Uçuş Kapsamında Yörüngeye ‘Baby Yoda’ Taşıdı

NASA, SpaceX ‘Crew Dragon’ Kapsülü ve ‘Falcon 9’ Roketi Resmi Olarak Onayladı 

NASA Soruyor: “Ay’a Gitseniz Yanınıza Ne Alırdınız?” 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz