Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi öğrencileri, uzaya gönderilecek astronotlar için yeni bir akıllı eldiven geliştirdi. Haughton Mars Projesi Araştırma Merkezi’nde test edilen eldivenler, NASA tarafından Mars ve Ay keşiflerinde kullanılabilir. 

Amerika Birleşik Devletleri; tekrardan düzenlenecek Mars ve Ay keşifleri için yaptığı çalışmaları hızlandırırken tüm dünyadan bilim adamları ve araştırmacılar NASA’nın yolculuğu gerçekleştirmesine yardımcı olacak yeni teknolojileri geliştirmek üzere kolları sıvamaya başladı. Projelere yapılan katkılardan biri Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi öğrencilerinden geldi. Öğrenciler, astronotların uzay keşiflerinde kullanabilecekleri yeni bir akıllı eldiven geliştirdi.  

NASA iş ortakları ise geliştirilen akıllı eldiven için başarılı geçen bir test gerçekleştirdi. Mars ve Ay keşiflerinde kullanılabilecek eldiven, “çığır açan” bir aygıt olarak nitelendirildi. Akıllı eldivenler, insan bedeninden faydalanırken makinelerle iletişimi mümkün kılan bir insan-makine arayüzü kullanıyor ve astronotların el hareketleri yardımıyla drone (insansız hava aracı) veya robotları kontrol edebilmesini mümkün hale getiriyor. 

Geliştirilen akıllı eldivenler, kuzey kutup bölgesinde bulunan ve üzerinde insan yerleşimi olmayan Devon Adası’ndaki NASA Haughton Mars Projesi Araştırma Merkezi’nde test edildi. Yapılan testlerde akıllı eldivenlerin kullanıcıya, iyi derecede parmak hareketi kabiliyeti vaat ettiği bildirildi. Bununla birlikte testler, astronotların akıllı eldiveni ve artırılmış gerçeklik (AR) gözlüklerini kullanırken farklı görevler yapabildiklerini de gösterdi.  

Bölge, zorlu kutup ikliminden dolayı “Dünyadaki Mars” olarak da anılıyor ve Dünya üzerinde Mars’a en çok benzeyen bölgelerden biri olarak biliniyor.  

Akıllı eldivenler, standart uzay eldivenlerinin hareketi sınırlayan yapısına çözüm olacak 

Standart uzay giysileri için üretilen eldivenlerin harekete direnci yüksekti ve bu direnç robotların kontrolünü veya numune toplanmasını zor hale getiriyordu. Geliştirilen akıllı eldivenler, standart uzay eldivenlerinin hareketi sınırlayan yapısına bir çözüm sunmayı hedefliyor. Eldivenler, ayrıca el hareketinin hassasiyet oranını en yüksek dereceye ayarlayabiliyor.  

Bununla birlikte eldivenin içerisinde farklı sensörleri okuyabilen bir mikro kontrol birimi de mevcut. Bu sensörler, el ve parmakların güç algılanan hareketlerini yakalayabiliyor ve sonrasında onları kablosuz olarak drone ve robotları kontrol eden mobil bir aygıta aktarabiliyor.