Resmi Gazete’de yayınlanan yeni ek bandrol ücreti düzenlemesi ile yurt dışından getirilen televizyonlar, radyolar, videolar ve set üstü medya kutularından vergi alınacak. Ticari olmaksızın yurt dışından getirilen cep telefonlarından 20 euro bandrol ücreti alınacak.

Dün Resmi Gazete’de yayınlanan yeni bir kararla yurt dışından getirilen cep telefonları için kayıt ücreti 2020 yılında yüzde 22.58’lik bir artışla 1500 TL’den 1838 TL’ye çıkacağı bilgisi yurt dışından cep telefonları almak isteyenleri düşündürmeye başlamıştı. Bugün yeni bir kararla yurt dışından getirilecek olan televizyonlar, radyolar, videolar, set üstü medya kutuları, cep telefonu ve tabletlere 2020 yılında ‘bir defaya mahsusu’ ek bandrol ücreti getirildi.

TELEVİZYON

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni düzenlenmeye göre 51 ekrana kadar televizyonlara ek 10 euro, 52-67 ekran arası ek 16 euro, 68-85 ekran arası ek 22 euro, 86-116 ekran arası ek 34 euro, 117-148 ekran arası 40 euro, 148 ekrandan yukarısından 80 euro bandrol ücreti alınacak.

RADYO

Radyolarda ise cep tipi, 1 euro, saatli radyo ve radyolu saatler, bir müzik aleti üzerindeki radyolar, oyuncaklar üzerindeki radyolar ve ışıldaklar ve radyolu vantilatörlerden 1 euro, oto radyo alıcılarından 1 euro, taşınabilir radyo alıcılarından 2 euro ücret alınacak. Video cihazlardan ise 18 euro alınacak.

NAVİGASYONDAN 10 EURO ÜCRET

Mp3 çalar’dan 2 euro, TV’li navigasyon cihazından 7 euro, radyo veya TV’li ev sinema sisteminden 15 euro taşıtlarda kullanılmaya mahsus navigasyonlu multimedya cihazından 10 euro ücret alınacak.

TRT BANDROLÜ ALINMAYA DEVAM EDİLECEK

TRT bandrolü bahsi geçen cihazlardan hali hazırda alınıyordu bu karar yeni yılda da geçerli olacak. Örneğin cep telefonu fiyatının içinde yüzde 10 TRT bandrol ücreti var. Akıllı kol saatleri ve navigasyonlu multimedya cihazlarından da yüzde 8 oranında TRT bandrol payı alınıyor.

Yurt dışı telefon kayıt ücretlerine gelen zam haberimizi buradan okuyabilirsiniz.