netflix-coronavirus

Tüm sektörleri giderek daha da fazla oranda etkisi altına alan COVID-19 salgını; televizyon, sinema ve dijital yayıncılık alanlarında da etkisini göstermeye başladı. Son olarak Netflix de diğer pek çok yayıncılık devi gibi, Coronavirüs sebebiyle Amerika ve Kanada’daki tüm prodüksiyonlarını 2 haftalığına durdurduğunu açıkladı.

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan ve son 10 yılın en ölümcül virüsü olarak gösterilen COVID-19, tüm sektörleri giderek daha da fazla oranda etkisi altına almaya başladı. Salgından olumsuz anlamda etkilenen sektörler listesine televizyon, sinema ve dijital yayıncılık piyasası da katıldı. Bunun üzerine özellikle Amerika’daki birçok yayıncılık devi, televizyon kanalı ve film stüdyosu; virüsün daha fazla yayılmasını önleyebilmek için tüm prodüksiyonlarını bir süreliğine durdurma kararı aldı. Tüm dünyada oldukça geniş bir kullanıcı kitlesi olan dijital yayıncılık devi Netflix de Coronavirüs sebebiyle, Amerika ve Kanada’daki tüm içerik üretimlerini 2 haftalığına durdurduğunu açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamada, kararın bu ülkelerde hükumetler tarafından yapılan yasal düzenlemelere uyum sağlamak adına alındığı bildirildi. 

netflix-coronavirus

Netflix’in dijital yayıncılık alanındaki en önemli rakipleri olan Disney ve Apple da devam eden tüm çekim etkinliklerini, Coronavirüse karşı bir güvenlik önlemi olarak askıya aldıklarını duyurdu. Amerika’daki “CBS” ve “NBC” gibi büyük televizyon ağları, benzer şekilde üretimi tamamen askıya aldı ya da bu tip kanalların sezonluk program takvimleri büyük ölçüde değişikliğe uğradı. HBO ve HBO Max’ı bünyesinde bulunduran Warner Bros ailesi de onlarca televizyon programının ve dizisinin çekimlerini durdurduğunu duyurdu. 

Türkiye’de de benzer kararlar alınabilir mi?

Coronavirüs salgını, şimdiden dünya genelinde havacılık, konaklama, turizm, eğlence ve teknoloji gibi küresel ekonominin önemli bir parçası olan pek çok sektörü olumsuz anlamda etkilemiş durumda. Virüs etki alanını genişlettiğinden bu yana; pek çok iş konferansı, teknoloji zirvesi, spor etkinliği ve siyasi gösteri süresiz olarak ertelendi veya tamamen iptal edildi. Salgın yayılma hızını bu şekilde artırdığı sürece de durumun, daha da kötüye gideceği tahmin ediliyor. Türkiye’deki televizyon ve yayıncılık sektörünün, durumdan ne oranda etkileneceği veya televizyon kanallarının benzer hamleler yapıp yapmayacağı ise henüz bilinmiyor. Şu ana dek Limon yapım hazırladığı Savaşçı ve Bir Annenin Günahı isimli dizilere ara verdiğini duyurdu. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

Netflix’in Türk Dizileri Artıyor: 3 Yeni Türk Dizisi Yolda!

İlk Türk Netflix dizisi, Hakan: Muhafız üçüncü sezon yayında!

Netflix ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, özel koleksiyon hazırladı