coronavirus-camilerde-namaz1
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Türkiye’de ilk Coronavirüs vakasının açıklanmasının ardından camilerde cemaatle kılınan namaz ibadeti ile ilgili değişiklik olup olmayacağı da merak konusu olmuştu. Kısa bir süre önce Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş‘tan konuyla ilgili ilk açıklama geldi. Erbaş, insanların toplu halde bulunduğu mekanların salgın için risk oluşturması sebebiyle Coronavirüs tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılınmasına ara verilmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye’de ilk Coronavirüs vakasının Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanmasının ardından, Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir Coronavirüs toplantısı düzenlenmişti. 4.5 saat süren toplantı sonrası Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından yapılan açıklamada; Türkiye’de 16 Mart itibariyle ilköğretim, orta öğretim ve liselerin 1 hafta, üniversitelerin ise 3 hafta süreyle tatil edildiği bildirilmişti. Bundan kısa bir süre sonra da İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelge ile pavyon, diskotek, bar ve gece kulübü gibi eğlence mekanlarının geçici süreliğine faaliyetlerinin durdurulacağı açıklanmıştı. Vaka sayıları artış gösterirken Coronavirüs nedeniyle camilerde cemaatle kılınan namaz ibadeti ile ilgili kısıtlama getirilip getirilmeyeceği de merak konusu olmuştu. 

coronavirus-camilerde-namaz

Kısa bir süre önce, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’tan konuyla ilgili ilk açıklama geldi. Erbaş, açıklamasında vaka sayısının artması sebebiyle Türkiye’de tedbir olarak insanların bir araya geldiği organizasyonların iptal edildiğini hatırlattı. İnsanların toplu halde bulundukları mekanların virüs için risk oluşturduğunu ifade eden Diyanet İşleri Başkanı, cami ve mescitlerde namazların cemaatle kılınmaya devam etmesi halinde virüsün yayılma ihtimalinin artacağına işaret etti. Erbaş, bu nedenle Coronavirüs tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılınmasına ara verilmesi gerektiğini aktardı. Diyanet İşleri Başkanı ayrıca, bu süreçte cuma namazı yerine öğle namazının kılınmasının yeterli olacağına işaret etti. Açıklamada, İslam dininin insanların hayatını tehlikeye atan uygulamalara asla izin vermediği de bildirildi.

“Yaklaşık 390 vatandaş daha umreden dönecek”

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, yaptığı açıklamada umreden dönen vatandaşlarla ilgili merak edilen soruları da yanıtladı. Erbaş, umreden dönen 6 bin kadar vatandaş için karantina uygulamasına başlandığını belirtti. Karantinanın şu anda devam ettiğini vurgulayan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonuyla umreye giden vatandaşların hepsinin yurda geri döndüğünü de sözlerine ekledi.  

Erbaş, bununla birlikte umreye giden 390 civarında vatandaşın daha bugün Suudi Arabistan’dan döneceğini ifade etti. Diyanet İşleri Başkanı, sözlerini bitirirken bu gece dönen umrecilerin öncekiler gibi karantinaya alınacağına da işaret etti.  

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

‘Sosyal Mesafe’ ile coronavirüs salgını hızı yavaşlıyor

” Coronavirüs sebebiyle tüm işyerleri kapatılacak ” diyen belge sahte çıktı

Coronavirüs Türkiye Vaka Sayısı 18 Oldu