Netflix Türkiye Yeni Açıklama

Dijital yayın platformu Netflix’in Türkiye ağından çekilip çekilmeyeceği ile ilgili açıklamalarda bulunan bir Netflix sözcüsü, iddiaların asılsız olduğuna işaret eden yeni bir açıklama yaptı. Şirket sözcüsü, açıklamasında Netflix olarak Türkiye’deki üyelerimize ve kreatif camiaya derinden bağlılığımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.  

Popüler dijital yayın platformu Netflixkısa bir süre önce yeni yapımı “Aşk 101” ile ilgili iddialar nedeniyle gündeme oturmuştu. Dizide eşcinsel bir karakter olduğu, fakat hükumet kaynaklı birimler tarafından yapılan müdahaleler sebebiyle dizinin yapım aşamasında karakterin tekrar şekillendirildiği iddia edilmişti. Bu da platformdaki içeriklere, herhangi bir sansür uygulaması yapılıp yapılmadığı sorularını akıllara getirmişti. Bir sonraki Netflix Türkiye orijinal içeriği olması beklenen “Şimdiki Aklım Olsaydı”nın iptal edilmesi de sansür iddialarına bir yenisini daha eklemişti. Dizinin senarist koltuğunda oturan Ece Yörenç ise bu iddiaları destekleyecek açıklamalar yapmıştı.

Yaşanan gelişmelerin ardından, gazeteci Cüneyt Özdemir de resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı bir açıklamada Netflix’in Türkiye ağından çekilebileceğine işaret etmişti. Söz konusu iddiaların, sosyal medya platformlarında hızla yayılması nedeniyle de dijital yayın devinden resmi bir açıklama beklenmeye başlamıştı. Aktarılan son gelişmelere göre ise şirketten beklenen açıklama geldi ve Netflix, Türkiye ağından çekilmeyeceğine işaret eden yeni bir açıklama yaptı.  

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan bir Netflix sözcüsü, Netflix olarak Türkiye’deki üyelerimize ve kreatif camiaya derinden bağlılığımızı sürdürüyoruz. Birlikte çalıştığımız birbirinden yetenekli isimlerle gurur duyuyoruz. Şu anda yapım aşamasında olan ve yakında çekimlerine başlanacak projelerimiz için çok heyecanlıyız ve bu hikayeleri, dünyanın her köşesindeki üyelerimizle paylaşmayı dört gözle bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Yapılan açıklama sonrası; dijital yayın devinin, en azından şimdilik Türkiye ağından çekilmeyi planlamadığı da ortaya çıkmış oldu. 

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal da Netflix ve sansür iddialarına yönelik açıklama yapmıştı 

Mahir Ünal Netflix Açıklama

Diğer yandan; AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal da kısa bir süre önce, gündeme gelen Netflix ve sansür iddialarına yönelik resmi Twitter üzerinden yeni bir açıklama yapmıştı. Ünal, söz konusu paylaşımda “#NetflixTurkey ne siyasi düzeyde AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanlığı ile ne de resmî düzeyde İletişim Başkanlığı ile görüştü. Türkiye’den gitmeyi neden düşünsünler? Netflix’in daha derin iş birliği ile Türk kültürüne, sanatına dönük daha yüksek hassasiyet göstereceğine inanıyorum” ifadelerini kullanmıştı. İçeriklere yönelik herhangi bir doğrudan sansür uygulamasının yapılıp yapılmadığı ise hala net olarak bilinmiyor. 

Kaynak: hurriyet.com.tr

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Netflix ile İlgili Açıklama Yaptı! 

Netflix ‘in Türkiye ‘den Çekileceği İddia Ediliyor

Netflix, 1 Yılda 42 Milyon Yeni Abone Kazandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz