Çarşamba, Eylül 23, 2020
Ana Sayfa Teknosafari Netflix 'in Türkiye 'den Çekileceği İddia Ediliyor

Netflix ‘in Türkiye ‘den Çekileceği İddia Ediliyor

Gazeteci Cüneyt Özdemir’in Twitter hesabından son dakika olarak aktardığı gelişmeye göre Netflix ile hükûmet arasındaki pazarlık restleşmeyle bitti. Özdemir, “Dünyada Netflix ‘i yasaklayan ilk ve tek ülke Türkiye mi olacak?” dedi.

Son dönemde Türk yapımlarına da ağırlık veren ve Türkiye’deki yaygınlığı artan Netflix’in hükümet ile yaşanan gerginlik sonrasında rest çektiği ve Türkiye’den çıkabileceği iddia edildi.

Nisan ayında yayınlanan Netflix’in Türk Yapımı dizisi Aşk 101, yayınlandığı günden beri tartışmaların odak noktası hâline geldi. Dizideki Osman karakterinin ilk başta eşcinsel olarak düşünüldüğü iddiaları birçok kesimi öfkelendirirken, Netflix ile hükûmet arasında tartışmalara yol açtığı dahi söylendi.

Taraflar arasında bu dizi hakkında başlayan gerginliğin karşılıklı restleşmeye kadar geldiği iddia ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kısa süre önce yaptığı sosyal medya açıklamasında da adı geçen Netflix, bu iddia ile tekrar gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında bu tür platformlar için düzenleme istemiş ve “bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz” demişti.

Netflix yapımlarındaki başta eşcinsellik olmak üzere bazı unsurların hükümeti ve bazı çevreleri rahatsız ettiği biliniyordu. İki taraf arasında bir süredir devam eden görüşmelere dair önemli bir iddia ortaya atıldı. Gazeteci Cüneyt Özdemir tarafından ortaya atılan iddialara göre Netflix ile hükûmet arasındaki pazarlık restleşmeyle sona erdi.

Netflix’i yasaklayan ilk ülke Türkiye olabilir

Paylaşımı Twitter hesabından yapan Cüneyt Özdemir, attığı tweette “Netflix ve Ak Parti arasındaki pazarlık restleşmeyle bitti. Ak Parti’nin eşcinsellik sansürüne Netflix rest çekti. Türkiye’de dizi çekimlerini durdurdu. Sansürü kabul etmedi. Dünyada Netflix’i yasaklayan ilk ve tek ülke Türkiye mi olacak?” ifadelerine yer verdi.

Özdemir attığı ikinci bir Tweet ile, “Turizm Bakanlığı, Rtük ve Netflix arasında hangi pazarlıklar yaşandı? Hangi dizide roller değiştirilmek istendi? Rtük kaç Netflix dizisine sansür uygulamak istedi? Netflix gemileri nasıl yaktı?” ifadesine yer verdi ve Netflix dizilerine sansür iddiasında bulundu.

Kısa süre önce Cüneyt Özdemir’in YouTube üzerinden gerçekleştirdiği bir canlı yayına katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Tanıtım ve Medya Başkanı Mahir Ünal, Netflix’e yayınlanan Aşk 101 adlı dizideki Osman karakterinin başta eşcinsel olarak kaleme alındığını belirtmişti.

Konuşmasında “Bu normal bir şey gibi görünebilir” diyen Ünal, “Kişilerin eşcinsel kimliği başka bir şeydir, kamu ahlakına uyması başka bir şeydir” sözleriyle eşcinselliğin göz önünde tutulmaması gerektiğini ima etmişti.

Türk Yapımı Netflix Dizilerinin Çekimleri Durdu 

Henüz Netflix Türkiye’den bir açıklama yapılmasa da Türk yapımı dizilerin setlerinin durduğu ve çekimlerin yapılmadığı iddia ediliyor. Netflix’te şu anda Çağan Irmak, Selçuk Aydemir gibi ünlü yönetmenler tarafından yapımlar hazırlanıyor. Bu yapımların durduğu gelen bilgiler arasında ancak bu konuda da Netflix veya yapım şirketleri tarafından yapılan bir açıklama yok.

Twitter’da Netflix Türkiye Tepkisi

Cüneyt Özdemir’in ortaya attığı iddia sonrasında Netflix’in yasaklanması konusu Türkiye gündeminde en çok konuşulan konulardan biri oldu. Özdemir’in Tweet’i 37 binin üzerinde RT alırken, konu Türkiye gündeminde ilk sıraya yerleşti.

Aralarında ünlü isimlerin de olduğu birçok insan, olası kapanma durumunu eleştirdi. Kullanıcılar TV’lerdeki dizilerde yer alan şiddet, taciz, tecavüz, cinayet, silah unsurlarını öne sürerek Netflix’e karşı yaklaşımı eleştirdi.

Netflix’in kurucusu Hastings’in 27 ay önce ‘İnternet yayıncılığına müdahale gelirse ne yapacaksınız?’ sorusuna verdiği yanıt: “Biz Suudi Arabistan’da, Pakistan’da varız. Yani oralarda sorun çıkmayacak da Türkiye’de mi çıkacak? Böyle bir şey düşünemiyorum.” demişti.

Konuya ilişkin hükümet kanadından veya Netflix Türkiye ‘den henüz yapılmış bir açıklama yok. Cüneyt Özdemir iddialarıyla ilgili detaylı bir yayın hazırladığını ve pazartesi akşamı yayınlayacağını açıkladı.

İlginizi Çekebilir:

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: Sosyal Medya Düzenlemesi Yolda

Sosyal Medya Tasarısı Konusunda Partiler Arası Uzlaşma Yok

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kendi Kendine Kaybolan Medya Özelliği WhatsApp’ın Beta Sürümünde Görüldü

WhatsApp’ın, Android beta sürümünü güncellemesiyle yeni bir özellik açığa çıktı. Söz konusu Whatsapp güncellemesinde, kendi kendine kaybolan medyalar özelliği dikkat çekti. WhatsApp’ın Durum bölümünden...

Yeni Siri, 3 Yıl Öncesine Göre 20 Kattan Daha Fazla Bilgiye Sahip! 

Kısa bir süre önce yayınlanan iOS 14, iPadOS 14 ve watchOS 14 güncellemeleriyle yeni bir görünüm ve yeni özellikler kazanan Siri, 3 yıl öncesine göre 20 kattan daha fazla bilgiye sahip...

Çocuklar İçin Eğitici Uygulama: ‘Da Vinci Kids’ Uygulamasının Yeni Sürümü Yayınlandı 

Çocuklar için eğlendirici ve eğitici bir mobil uygulama olan ‘Da Vinci Kids’in yeni sürümü yayınlandı. Uygulamanın; akıllı telefonlar ve tabletler aracılığıyla, AppStore ve Google...

Huawei Watch GT 2 Pro ve Watch Fit’in Fiyatları Açıklandı! 

Kısa bir süre önce 'Geliştirici Konferansı 2020'de görücüye çıkarılan Huawei Watch GT 2 Pro ve Watch Fit’in resmi Türkiye satış fiyatları açıklandı. Huawei Watch GT 2 Pro, ön satışa özel 2 bin...

Giyilebilir Dezenfektan Saat ‘COOL FAST’, 20 TL Bandında Piyasaya Sürülecek

Bütünsel Tıp Uzmanı Emine Baran’ın kişisel hijyen ve virüsten koruma amaçlı tasarladığı giyilebilir dezenfektan saat ‘COOL FAST’, Çin’de düzenlenen uluslararası tasarım yarışması ‘Design Intelligence Awards (DIA)’da değerlendirme...