Gündeme sık sık gelen Covid-19 Aşı Pasaportu uygulaması ABD’nin New York eyaletinde resmi olarak başladı. 

Pandemi döneminde gündeme gelen Covid-19 Aşı Pasaportu uygulaması ABD’nin New York eyaletinde başladı. Vatandaşların koronavirüs test ve aşı durumunu gösteren dijital sağlık uygulaması pandeminin kontrol altına alınması ve toplum sağlığı adına büyük önem taşıyor. 

New York eyaletinin başlattığı Covid-19 Aşı Pasaportu uygulaması insanların yakın zamanda enfeksiyona sahip olup olmadığını gösterecek. Bununla birlikte hem Android hem de iOS uygulamasının bulunduğu yeni uygulama, kullanıcıların QR kodlarını okutarak sosyal alanlara alınırken tedbirin artmasını sağlayacak. 

Uygulama ilk olarak kalabalık yerlerde kullanılacak

Covid-19 Aşı Pasaportu olarak anılan “Excelsior Pass”in ilk olarak büyük mekanlarda kullanılması bekleniyor. Bu bağlamda New York’ta Madison Square Garden’ın önümüzdeki haftadan itibaren ziyaretçilerden aşı pasaportlarını göstermesi isteyeceği öne sürülüyor. Aşı pasaportlarının 2 Nisan’dan itibaren ise daha küçük mekanlar ve düğün organizasyonu gibi yemekli etkinliklerde de kullanılması planlanıyor. 

Yetkililer, Excelsior Pass kullanımı için hem işletmelerin hem de genel halkın kesinlikle gönüllü olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra gündeme gelen kullanıcı gizliliği ve güvenliği gibi sorunlar içinse, IBM destekli uygulamaların özel sağlık verilerini depolamadığını veya izlemediğini belirten yetkililer, bu sebepten ötürü endişelenecek bir şey olmadığının da altını çizdi. Uygulamanın, blok zincir tabanlı olması da bilgilerin değiştirilemeyeceği anlamına geldiği için, sahte geçişlere de izin verilemeyeceği belirtildi. Bu da elbette ki uygulamanın güvenilirliği adına oldukça önemli. 

Toplum sağlığı ve pandeminin kontrol altına alınması adına yararlı olacağı düşünülen uygulamanın her ne kadar verileri depolamadığı söylense de, beraberinde etik bazı soruları getirdi. Bu noktada insanların sadece bir etkinliğe katılmak için dahi aşı pasaportu uygulamasını indirmesi ve tıbbi verilerini girmesi zorunluluğu hakkındaki tartışmalar gündemde yerini aldı. Ancak pandeminin hala yoğun bir şekilde tüm dünyada devam etmesi, kamusal alanlardaki sağlık güvenliğini korumak adına bu tarz uygulamaları artırabilir. Covid-19 Aşı Pasaportunun ne gibi değişiklikler getireceğini birlikte göreceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Yolcuların Test ve Aşı Geçmişini Gösteren COVID-19 Pasaportu, ‘Heathrow Havalimanı’nda Test Edilecek

Reçetesiz Satın Alınabilen İlk COVID-19 Testi, Olağanüstü Hal Onayı Aldı 

Siber Saldırılar Yüzde 210 Arttı, Facebook’un Zihin Okuyan Bilekliği | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz