COVID-19 Pasaportu

Uluslararası seyahatlerde yolcuların test ve aşı geçmişini gösterecek olan ‘CommonPass’ isimli COVID-19 pasaportu, bu hafta Londra’da bulunan ‘Heathrow Havalimanı’nda test edilecek. Gönüllüler üzerinde denenecek olan mobil uygulamanın testleri, Londra ile New York, Hong Kong ve Singapur arasındaki uçuşlarda bulunan yolcuları kapsayacak.  

Uluslararası uçak yolculuklarında yolcuların test ve aşı geçmişini gösterecek olan ‘CommonPass’ isimli COVID-19 pasaportu, bu hafta Londra’da bulunan ‘Heathrow Havalimanı’nda test edilmeye başlanacak. Londra ile New York, Hong Kong ve Singapur arasındaki uçuşları kapsayacak olan test çalışmaları, gönüllü yolcular üzerinde yapılacak. Bununla birlikte; teste dahil olan kişiler, ‘United Airlines’ ve Cathay Pacific’ havayolu şirketlerini kullanan yolcular ile sınırlandırılacak.  

Aktarılan detaylara göre; ‘Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum)’ bünyesinde faaliyet gösteren ‘Commons Project Foundation’ tarafından geliştirilen mobil uygulama, havaalanlarında pandemi süreci sonrası yapılan karantina çalışmalarını ortadan kaldırmayı hedefleyecek. Yazılım, dünyanın ilk COVID-19 pasaportu olma niteliği taşıyacak. Bununla birlikte; uygulamayı inceleyen yetkililer, pasaport sahibinin daha önce resmi bir COVID-19 testi ya da aşısı olup olmadığını görebilecek.  

COVID-19 pasaportu ‘CommonPass’ uygulaması, dünya geneline genişletilebilir 

CommonPass Uygulaması

‘CommonPass’ uygulaması için yapılan testler başarıyla sonuçlanırsa COVID-19 pasaportu kullanımı, dünya geneline genişletilecek. Uygulamanın resmi bir statü kazanabilmesi ve tüm havalimanlarında kullanılabilmesi için uygulamadaki test ve aşı sonuçlarını ortaya koyan kurumun, hükumetler tarafından güvenilir bulunması ve sertifikalı olması gerekecek.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Dünyanın İlk COVID-19 Karşıtı İlacı, Polonyalı Bir İlaç Şirketi Tarafından Duyuruldu 

YouTube, COVID-19 Döneminde Yükselen Trendler ile İlgili Verileri Yayınladı

Bill Gates, ‘COVID-19 Ne Zaman Sona Erecek?’ Sorusunu Yanıtladı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz