Obilet Nasıl Kullanılır?
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Pek çok şeyde olduğu gibi seyahatlerde de biletleri uygulamalar aracılığıyla almayı tercih ediyoruz ve böylece bilet sırasına girme derdi kalmıyor. Aynı zamanda karşımıza çıkan seçenekler arasından hem yolculuk yapacağımız saati hem de koltuğumuzu isteklerimize göre seçebiliyoruz. Tüm bu işlemleri bilgisayardan yapabildiğimiz gibi mobil uygulamalar da bir tercih olarak karşımıza çıkıyor. Bu sayede, acil yolculuklarda veya herhangi bir durumda seyahat için alınması gereken biletleri her an, her yerden telefonumuza indirdiğimiz uygulama vasıtasıyla alabiliyoruz. İşte, bu haberimizde sizlere tam da böyle bir uygulamadan bahsedeceğiz. Obilet uygulamasını araştırdık ve siz kullanıcılara nasıl bilet alacağınızı anlattık. Peki; ‘Obilet nasıl kullanılır’? ‘Obilet ödeme işlemleri’. ‘Obilet bilet arama işlemleri’. ‘Obilet avantajları’. Detaylar haberimizde…

Tekno Safari editörleri olarak Obilet haberiyle karşınızdayız. Obilet uygulamasıyla ilgili merak ettiklerinizi fotoğraflarla tek tek anlattık. İşte; Obilet nasıl kullanılır’? Obilet ödeme işlemleri’. ‘Obilet bilet arama işlemleri’. Obilet avantajları’

Obilet Nasıl Kullanılır? 

Obilet Ödeme İşlemleri

 

Öncelikle Obilet uygulamasına giriş yaparak başlıyoruz. Uygulamayı açtığınızda sağ altta gördüğünüz ‘hesabım’ seçeneğine geliyorsunuz ve karşınıza çıkan ekrandan Facebook, Google hesabınızla giriş yapabilirsiniz. Bununla birlikte ‘hemen üye ol’ yazısına dokunarak üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz.  

Obilet Ödeme İşlemleri

Hemen üye ol yazısına dokunduğunuzda e-posta, ve şifre bilgilerinizi giriyor, kullanım şartlarını onaylıyor ve ‘üye ol’ yazan kutucuğa dokunuyorsunuz. Böylece üyeliğiniz gerçekleşti ve artık Obilet uygulamasını kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Obilet Ödeme İşlemleri

Bilet almak için ana sayfaya geliyorsunuz. Yukarıda otobüs veya uçak bileti olmak üzere iki seçenek yer alıyor. Yolculuğunuza göre buradan seçim yapıyorsunuz. Ardından nereden nereye gideceğinizi ve gidiş tarihi bilgilerinizi girerek ‘bilet bul’ yazan kutucuğa dokunuyorsunuz.  

Obilet Ödeme İşlemleri

Fotoğrafta gördüğünüz gibi saat, ücret vb. bilgilerle birlikte seçenekler ekranınızda listeleniyor.  

Obilet Ödeme İşlemleri

Burada herhangi bir şirketi seçiyor ve üzerine dokunuyorum. Koltuğumu seçerek, cinsiyetimi belirtiyorum, daha sonra onayla ve devam et yazan kutucuğa dokunarak onaylıyorum.  

Obilet Ödeme İşlemleri 

Obilet Nasıl Kullanılır?

Covid-19 tedbirleri kapsamında ikili koltuklar aynı aileden kişilere veriliyor. Eğer tek kişiyseniz tekli koltukları seçmeniz gerekiyor ve bu uyarı zaten uygulama üzerinden koltuk seçimi yaparken karşınıza çıkıyor. Koltuk seçimini onayladıktan sonra, iletişim, yolcu bilgilerinizi, HES kodunuzu giriyor ve bilet ücretinizi ödemek için kredi kartı bilgilerinizi ekliyorsunuz. Ardından bu bilgilerinizi de onaylıyor ve biletinizi satın alıyorsunuz.  

Obilet Nasıl Kullanılır?

Uygulamada altta göreceğiniz ‘biletlerim’ seçeneğine geldiğinizde otobüs veya uçak bileti sorgulayabilir, aldığınız gelecek tarihli biletlerinizi görebilirsiniz.  

Obilet Nasıl Kullanılır?

‘Hesabım’ seçeneğine geldiğinizde ise profilinizi göreceksiniz. Burada, yine biletlerinizi görebilir, kullanıcı bilgilerinizi güncelleyebilir, şifrenizi değiştirebilirsiniz. Her bilet alışınızda tekrar kredi kartı bilgilerinizi girmek istemezseniz ‘ödeme bilgilerim’ seçeneğinden ödeme bilgilerinizi kaydedebilirsiniz. 

Obilet Nasıl Kullanılır?

‘Kayıtlı yolcularım’ seçeneğine gelerek kendiniz dışında başka bir yolcu daha kaydedebilirsiniz. Fatura bilgisi ekleyebilir ve uygulamadan çıkış yapabilirsiniz.  

Obilet, yolculuklarda uçak ve otobüs bileti arama noktasında pratik bir uygulama. Hızlı olması nedeniyle de bilet alma işlemlerini anında halledilebilir kılıyor ve kolay bir kullanıma sahip. Bununla birlikte Obilet uygulamasını kullanırken dikkatimi çeken noktalardan biri otobüs için yalnızca gidiş bileti alabiliyorsunuz fakat uçakla yolculuk yapmayı seçerseniz dönüş tarihi de ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca; uçak bileti satın alırken öğrenci, çocuk, 65 yaş ve üzeri, bebek olmak üzere başka bir yolcu ekleyebiliyorsunuz fakat otobüs bileti satın alma noktasında böyle bir seçenek karşınıza çıkmıyor.  

Obilet uygulamasını Play Store ve App Store’dan indirebilirsiniz. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir: 

LG, Kıvrılabilir OLED Oyuncu Monitörünü CES’te Tanıtacak

Motorola’nın Yeni Telefonu Moto G Stylus 2021 Ortaya Çıktı

Steam’den 2021’in İlk Eş Zamanlı Oyuncu Sayısı Rekoru

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz