Netflix RTÜK Lisansı

RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu), Netflix ve Amazon Prime’ın Türkiye’de yayın yapabilmek için video yayın lisansı aldığını duyurdu. Kurul böylece, söz konusu dijital yayın platformlarının Türkiye’den çekileceği yönündeki iddiaları da yalanlamış oldu. 

Kısa bir süre önce Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren sosyal medya yasası, Türkiye’de günlük erişimi belli bir sayıda olan sosyal ağ sağlayıcılara temsilci bulundurma ve ‘Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)’ndan lisans alma zorunluluğu getirmişti. Bu kapsamda RTÜK; “medyaporttv.com”, “paylasfm.com”, “open.spotify.com” ve “foxplay.com.tr”nin lisans almadan yayın yaptığını belirtmiş ve söz konusu platformlara, lisans almak üzere 72 saat süre vermişti. Yükümlülüğün yerine getirilmemesi durumunda ise RTÜK idaresinin, ‘Ankara Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak platforma erişimin engellenmesini talep edeceği belirtilmişti.  

Bunun üzerine, Spotify ve FoxPlay’in RTÜK ile iletişime geçerek lisans almayı kabul ettiği ifade edilmişti. Yaşanan gelişmeler sonrası; RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Netflix ve Amazon Prime’ın Türkiye’de yayın yapmayı sürdürebilmek adına video yayın lisansı aldığını açıkladı. Açıklama, Şahin’in resmi Twitter hesabı üzerinden yapıldı. Şahin, açıklamasında “İnternet üzerinden isteğe bağlı yayıncılık yapan uluslararası platformlar NETFLIX ve Amazon Prime Video tıpkı yerli örnekleri gibi yükümlülüklerini yerine getirerek RTÜK’ten lisans aldı. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. Kurul böylece, söz konusu dijital yayın platformlarının Türkiye’den çekileceği yönündeki iddiaları da yalanlamış oldu. 

RTÜK Başkanı, kısa bir süre önce Netflix ile ilgili açıklama yaparak ilişkilerin iyi olduğunu belirtmişti

RTÜK Netflix Açıklama

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, kısa bir süre önce de Netflix ile ilgili açıklama yapmıştı. Netflix’in son dönemde tüm ‘RTÜK’ uyarılarını dikkate aldığını ifade eden Şahin, sanılanın aksine dünyaca ünlü dijital yayın platformu ile aralarının iyi olduğunu belirtmiştiRTÜK başkanı; açıklamasında ayrıca, “Netflix ile ilişkilerimiz iyi. Son dönemde bütün uyarılarımızı dikkate aldılar. Nihayetinde ticari bir kuruluş. Türkiye’den kar ederken, regülasyon kurumuyla kötü olmak istemezler. Bizim onlardan milli ve manevi değerlerimize saygı ya da milli güvenliğe ilişkin taleplerimizin olması doğaldır” ifadelerine yer vermişti. Şahin, yöneltilen eleştirilerle ilgili olarak sansür yerine uyarı politikası izlediklerinin de altını çizmişti. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

RTÜK Başkanı, Netflix ile İlgili Yeni Açıklamalarda Bulundu 

RTÜK Açıkladı: Spotify Resmî Olarak Lisans Başvurusunda Bulundu

RTÜK, Tartışmalı ‘Minnoşlar’ Filminin Afişi İçin Netflix’e Ceza Verdi! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz