Bilim insanları, İngiltere’de gerçekleştirdikleri organ nakline yönelik bir çalışmada özel bir cihaz kullanarak böbreğin kan grubunu değiştirmeyi başardı. Bu çalışma organ naklinde yeni bir dönem başlatacak!

Organ bağışı dünyanın her yerinde, her zaman büyük önem taşıyor. Çünkü organlarını bağışlayan bir kişi, birden fazla insanın hayatını kurtarırken, başta hasta yakınları olmak üzere birçok kişiyi de sevindiriyor.

Ancak her organ her kişiye nakledilemiyor. Kan grubu ve doku uyuşmaları saptanarak, doğru organın doğru alıcıya verilmesi gerekiyor. Bilim adamlarının bu gibi uyuşmazlık sorunlarını ortadan kaldırmak için yaptıkları son çalışma birçok insana umut oluyor.

Özel Bir Enzim Kan Grubunu Değiştirdi!

Normal koşullarda kan grupları farklı olan kişiler birbirlerine böbrek bağışlayamazlar. Ancak böbreğin kanı 0 grubundan olursa her hastaya böbrek nakli yapılabiliyor. İngiltere’de gerçekleştirilen yeni bir çalışmada bilim insanları moleküler makas yani böbreğin korunmasına yardımcı olmak için oksijenli kanı böbrekten geçirmek için kullanılan bir cihaz ve özel bir enzimle yüklenmiş olan kanı 0 grubuna dönüştürerek böbrek naklini mümkün hale getirdi.

Bu enzim, böbrekteki damarları kaplayan kan grubu belirteçlerini ortadan kaldırdı ve kan grubunu bir şekilde 0 grubuna dönüştürdü. Üç donör böbreğinde gerçekleştirilen testler başarıyla tamamlandı. Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanları, işlemin yalnızca birkaç saat sürdüğünü açıkladı.

Birçok İnsana Umut Olacak!

Yaşanan bu gelişmeler, organ nakline ihtiyaç duyan birçok kişiye umut ışığı olacak. Bu çalışmaların rutin hale getirilmesiyle, daha fazla orga nakli yapılabilecek ve daha çok hayat kurtulacak.

Araştırma ekibinin bir sonraki çalışması, 0 grubuna dönen böbreklere normal kan gruplarından biri verildiğinde nasıl bir tepki vereceğini incelemek olacak. Bu yöntem de yine özel bir cihaz yardımıyla gerçekleştirilecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz