Teknoloji devi Samsung, CES 2020 fuarında yeni akıllı mutfak robotu “Bot Chef”i görücüye çıkardı. Bir çift robotik koldan oluşan “Bot Chef”, kullanıcının yaptığı yönlendirmelere göre salata hazırlayabiliyor. 

Samsung, CES 2020 fuarında kurduğu stantta “Bot Chef” isimli akıllı mutfak robotunu görücüye çıkardı. İnsan yönlendirmesine göre salata yapabilen “Bot Chef”, bir çift robotik koldan oluşuyor. Marka, robotik kolların boyutu ve erişim alanının gerçek bir insan kolunun hareket kabiliyeti taklit edilerek tasarlandığını ifade ediyor.  

Yapay zeka ve bilgisayar algoritmalarını kullanan “Bot Chef”; erişim alanı içerisindeki dolapların içine malzeme aramak için bakabiliyor, malzemeleri kase içerisine dökebiliyor ve salata yapmak amacıyla tüm malzemeleri karıştırabiliyor. “Hey, Bot Chef! Bir salata yapalım” komutuyla çalışmaya başlayan akıllı robotun; 6 farklı seviye esneklik ayarı, dört ana kol eklemi ve mutfak gereçleri ya da malzemeleri sıkmak veya tutmak için her bir kolunda üç adet parmağı bulunuyor.  

samsung chef bot ile ilgili görsel sonucu

Güney Koreli teknoloji devi akıllı robotu görücüye çıkardığı tanıtımda, “Bot Chef”e yardım etmek üzere önlük giymiş bir marka yetkilisi de kullandı. Yetkili bir aşamaya kadar malzemelerin hazırlanmasına yardım etmiş olsa da akıllı robot; yağ ekleme, içerikleri sınıflandırma ve miktar hesaplamalarını yapmak gibi pek çok karmaşık işlemi tamamladı.  

Samsung “Bot Chef”, zamanla bilmediği becerileri hafızasına ekleyebiliyor 

“Bot Chef”, kullanıcının yemek istediği salatayı nasıl yapacağını biliyorsa ekranda uygulanacak adımları detaylandırıyor ve sol kolunda veya sağ kolunda yapılacak görevleri ya da insan dokunuşu gerektiren işlemleri ayırabiliyor. Bununla birlikte, zaman içerisinde daha önce bilmediği becerileri de hafızasına ekleyebiliyor. Yapamadığı işlemler için ise mutfakta bulunan, günümüzdeki anlamda “akıllı” olarak kabul edilemeyecek ve geleneksel sayılabilecek makinelerle etkileşime geçebiliyor.  

Keskin ve tehlikeli aletlerle pek çok işlem yapabilen “Bot Chef”, birçok kişinin aklına ne kadar güvenli olduğu sorusunu getirse de marka, üründe kullandığı güvenlik protokollerine güvendiğini söylüyor. Yapılan açıklamaya göre akıllı robot, keskin bir aletle çalışırken kullanıcı kendisine çok fazla yaklaşırsa bir sorun olduğu konusunda onu uyarmak için yumuşak bir zil sesi kullanıyor.  

Ürünün fiyatıyla ilgili spesifik bir bilgi paylaşımında bulunmayan Samsung, “Bot Chef”in günlük yaşam kullanımına kolayca girebilmesi için maliyetinin ulaşılamaz bir rakamda olmayacağına işaret ediyor.  

Samsung’un Deneyim Çağı Vizyonu ve CES 2020’de Tanıttığı Yenilikler

Samsung’un yapay insan projesi NEON