Google’ın çatı şirketi Alphabet perşembe günü 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşarak şirket tarihinde bir ilke imza attı.

Alphabet Inc. Perşembe günü önemli bir kilometre taşını geride bıraktı. Şirketin piyasa değeri ilk kez 1 trilyon doları geçti.

Alphabet hisse senetleri perşembe günkü işlemlerin son yarım saatinde yükselerek yüzde 0.8 artıda kapattı. Bu artış sonucunda teknoloji devi, 1,450.16 dolarla 13 haneli piyasa değerine sahip seçkinler kulübünün en yeni üyesi oldu.

1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan diğer firmalar ise yine teknoloji şirketleri olmuştu. Apple, 2018 yılının ağustos ayında 1 trilyon dolar piyasa değerini aşan ilk şirket olmuştu. Ardından bir diğer ABD’li teknoloji şirketi Microsoft da Nisan 2019’da 1 trilyon dolar barajını aşmıştı. Microsoft’u Amazon takip etmişti.

Küresel listenin başında ise Saudi Aramco geliyor. Suudi Arabistan’ın geçen ay halka arz edilen ulusal petrol şirketinin mevcut piyasa değeri 1.8 trilyon dolar seviyesinde.

Söz konusu dört teknoloji şirketi Wall Street‘in açık ara en büyük şirketleri ve büyüklükleri piyasanın yönü konusunda etkili. Birlikte S&P 500 Endeksi’nin yüzde 15’inden fazlasını temsil ediyorlar.

Google Asistan aylık 500 milyon kişi tarafından kullanılıyor

Google’ın üst düzey yöneticileri görevlerinden ayrılıyor