photomaraton-2021-istanbul-teknosafari

İstanbul, dünyanın dört bir yanında düzenlenen ve sokak fotoğrafçılığının en popüler organizasyonları arasında görülen PhotoMaraton 2021 ile 4. kez ev sahipliği yapıyor. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ve Canon’un ana sponsorluğu ile hayat bulan fotoğraf şenliği, Fotoğraf Organizasyonları Derneği (FOTON) tarafından düzenleniyor. Etkinlik kapsamında İBB, Canon ve FOTON yetkilileri bir araya gelecek.

Etkinlikte amatör ya da profesyonel fark etmeksizin tüm fotoğraf seveler yer alacak. Ayrıca PhotoMaraton 2021 İstanbul etkinliği kapsamında bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda Canon Eurasio Kurumsal İletişim Müdürü Gizem Şenyurt, PhotoMaraton Türkiye Temsilcisi Tanin Helvacı, FOTON Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Aral ve PhotoMaraton Jüri Başkanı İbrahim Zaman söz aldı.

Düzenlenecek olan etkinliğin İstanbul ve fotoğraf sanatı için ne kadar önemli olduğunu işaret eden Şenyurt, Canon kurumsal felsefesi Kyosei’yi anlattı. Ayrıca Şenyurt, “Sponsorluk desteklerimizin kalbinde yatan, esas motivasyonumuz, Japonca’da “ortak fayda için birlikte yaşamak ve çalışmak” anlamına gelen Kyosei’dir. Tüm faaliyetlerimizi, dünyada 187 binden fazla Canon çalışanı tarafından benimsenen temel prensibimiz doğrultusunda şekillendiriyoruz. Bu perspektifle Canon olarak bizleri birbirimize yakınlaştıran, içimizdeki ve yaşadığımız yerdeki güzellikleri ortaya çıkaran PhotoMaraton gibi önemli bir organizasyonun destekçisi olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.

photomaraton-2021-toplanti-teknosafari

FOTON Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Aral, İstanbul’un 8500 yıllık tarihine ışık tutak, “İstanbul’un Türkiye’de fotoğrafçılığın ve fotoğraf-severlerin hak ettiği şekilde, tarihimize yaraşır bir fotoğraf müzesine ihtiyacı var. Bu konuda İBB’nin en yakın zamanda gereken adımları atacağına inanıyoruz. İstanbul, sahip olduğu derin kültürel ve tarihsel birikimiyle sokak fotoğrafçılığının icra edilebileceği en güzel yerlerden biridir, dünyanın kültür başkentidir. Bu nedenle FOTON olarak bizler için PhotoMaraton’u ülkemize getirmek bir gururdur, organizasyonun destekleriyle hayata geçirilmesinde büyük rol oynayan İBB ve Canon’a teşekkürlerimizi sunuyorum” açıklamalarında bulundu.

PhotoMaraton tarafından düzenlenen yarışma, herkese açık olacak. Yarışmanın kazananları, Canon markalı ödüller alacak. Ayrıca yarışmayı kazanan eserler, gezici sergilerde İstanbul’un çeşitli noktalarında yıl boyunca yer alacak.

Fotoğraf meraklıları, 6 Kasım’da düzenlenecek ve tüm gün sürmesi beklenen bu etkinlikte sabahtan başlayarak Sirkeci – Beyazıt – Tünel, Beyoğlu (Taksim) rotasında 9 tema çerçevesinde 9 fotoğraf çekecek ve bu fotoğraflarla yarışmaya katılacak. Ayrıca temalardan birini, Tekno Safari ekibinden Timur Akkurt belirleyecek.

COVID-19 önlemleri kapsamında maske takarak ve aşı olanların katılabileceği etkinlik İstanbul’un meşhur tarihi Sirkeci Tren Garı’nda sabah saat 09:00’da başlayacak. Öğlen 12.00’da Sirkeci Garı, daha sonra 15.00’da Beyazıt Meydanı’nda ve 18.00’de Galata Kulesi‘nde belirlenecek 1 Analog kategori, 1 Cep  kategori, 1 Video  ve 3 Dijital (Genel) kategoride belirlenen temalar doğrultusunda çektikleri fotoğrafları, aynı gün en geç 21.30’da Taksim’de buluşma noktasında FOTON yetkililerine teslim edecekler.

İlginizi Çekebilir:

Canon, Dijital Lensli Fotoğraf Makineleri için Gelişmelerini Duyurdu

Canon, İki Yeni RF Lensini Tanıttı – 2021

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz