Sony, Playstation 5 konsol tasarımı ile oyunlarını dün yapmış olduğu canlı yayında tanıttı.

Sony, daha önce bizlere PlayStation 5’in kontrolcüsünü göstermişti. Artık konsolun kendisini ve PlayStation 5 Dijital Sürüm olarak adlandırılan konsolun tamamen disksiz bir versiyonunu da gördük.

Henüz fiyatı veya kesin çıkış tarihi açıklanmadı. Ancak PS5’in her iki versiyonunun da Holiday 2020’de çıkması bekleniyor.

PlayStation 5 Konsol Tasarımı

Kavisli bir tasarıma sahip olan PS5 siyah iç segmentli beyaz bir dış katman içeriyor. Bu tasarımın daha önce gördüğümüz herhangi bir konsoldan farklı olduğunu söyleyebiliriz. Siz sormadan hemen biz söyleyelim konsol yatay olarak da kullanılabilecek.

PlayStation 5 Konsol Tasarım Resimleri

Konsolun iki farklı sürümü bulunacak. Birisi kutulu oyunlar için normal sürüm, diğeri ise dijital mağazadan satın alınan oyunlar için dijital sürüm olacak.

Sony blogunda yayınlanan bir yazıda iki sürümün nasıl olacağını açıklıyor: “PlayStation 5 oyun deneyimi her iki konsolda da aynı olacak, bu yüzden seçim tamamen size ait. Önceki modelde genel tasarım için küçük farklılıklar olsa da bu konsolumuzda önceki konsolların aksine cesur ve çarpıcı bir konsol sunmak istedik.”

Sony ayrıca konsolun yanında gelecek olan bir dizi ekipmanın da duyurusunu, yayınladıkları bir videoyla yaptı. Bunlar arasında bir adet Pulse 3D kablosuz kulaklık, bir adet HD kamera, bir adet uzaktan medya kumandası ve iki kontrol cihazı için de bir DualSense şarj istasyonu bulunuyor.

PlayStation 5 Konsol Fiyatı

Şimdi hepimizin merak ettiği o konuya geldik. Konsolun Türkiye’ye giriş fiyatı ne olacak? Bildiğiniz üzere cihazın dolar kuru, KDV, ÖTV, TRT Payı ve %50’lik bir gümrük vergisiyle birlikte, konsolun elimize pahalı bir fiyatla geleceğini tahmin ediyorduk.

Sayılarla bir tahmin yürütmemiz gerekirse de konsol Türkiye’de satışa sunulduğunda ortalama 7 bin ile 9 bin TL fiyat bandında satışa sunulacağını öngörebiliriz. Ancak ürün Eylül ayı sonrasında ülkemize gelirse ilave gümrük vergisi %20 düzeyinde olacak.

PS4 Oyunlarının PlayStation 5 Konsolundaki Durumu

Bir diğer merak ettiğimiz konulardan birisi de elbette ki bu. Sony, yeni nesil oyun konsolunda PlayStation 4’te oynanabilen 4 binden fazla oyunun destekleneceğini açıkladı. Bunun yanı sıra etkinlikte konsolda yer alacak oyunlar da fragmanlarıyla birlikte tanıtıldı.

İlginizi çekebilir:

Bugün Düzenlenecek PlayStation 5 Etkinliğinde Duyurulacak Oyunlar

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz