İsveç merkezli müzik ve podcast akış servisi Spotify ’ın, Apple’ın eylül ayında iPhone kullanıcıları için sunduğu iOS 14 işletim sistemi güncellemesinde bulunan ve en büyük değişikliklerden biri olan widget ‘lar (araç) üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Çevrim içi müzik akışı sunan şirket, widget’ları hem küçük hem de orta boy tasarımlarıyla test ediyor.

Dünyanın en çok ücretli abonesi bulunan müzik akış servisi Spotify, iOS kullanıcıları için eylül ayında kullanıma sunulan widget üzerinde bir test gerçekleştiriyor. Apple’ın iOS 14 güncellemesiyle iPhone kullanıcılarına sunduğu widget’lar üzerinde çalışmaları devam eden Spotify, özelliği beta TestFlight kullanıcıları için sunmuş durumda.  

Spotify, widget ‘ları küçük ve orta boy tasarımla test ediyor

Reddit yer alan iOSBeta subreddit’te yapılan bir gönderide, Spotify’ın Apple’ın yeni getirdiği widget’lar üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü ortaya çıktı. Söz konusu paylaşımda çevrim içi müzik akış hizmeti sunan Spotify’ın widget’ları birkaç farklı boyutta denediği bilgisi de yer aldı. Buna göre Spotify, test ettiği özelliğin küçük ve orta boy tasarımlarını kullanıyor. Spotify’ın şu an için test ettiği sürümde hiç büyük boy widget tasarımı görmemiş olmak ve şirketin sadece küçük ve orta boy widget’lar üzerinde çalıştığının ortaya çıkması akıllara bir nebze de olsa Apple Music’i getirdi. Çünkü Apple Music’in kullandığı widget’larda da büyük boy tasarıma sahip widget yer almıyor. Ancak elbette ki bu durum Spotify’ın özelliği  son kullanıcıya açtığında hiç büyük boy widget’ın yer almayacağı anlamına gelmiyor. Bu konuyu netleştirmek için şirketten gelecek bir açıklamayı ya da özelliğin kullanıma sunulduğu zamanı beklemek en doğrusu olabilir. 

Apple iOS 14’te ‘salt okumaya’ izin veriyor

Spotify’ın TestFlight kullanıcıları için açmış olduğu widget desteği, ekran görüntünlerinde yer almış olsa da söz konusu özelliğin henüz çalışmadığı yönünde bilgiler bulunuyor. Paylaşılan görsellerde, Spotify’ın widget tasarımı ortaya çıkmış olsa da herhangi bir içeriğin olmadığı fark ediliyor. 

Spotify’ın widget’lar üzerinde çalıştığının ortaya çıkması bazı başka söylentileri de beraberinde getirdi. Bu noktada İsveç merkezli şirketin widget’larda “şu anda çalıyor” benzeri özelliklerinin kullanamayacağı ifade ediliyor. MacRumors tarafından paylaşılan bilgilere göre, Spotify’ın widget’larında şarkı oynatma, durdurma veya değiştirme gibi işlevler bulunamayacak. Çünkü Apple, iOS 14 güncellemesiyle widget’larda yalnızca “salt okunur” bilgilerin bulunmasına olanak tanıyor. 

Edindiğimiz bilgilere göre, geçen günlerde kullanıcılarına kısıtlı da olsa widget desteği sunan YouTube gibi Spotify da yakın zamanda widget desteğini iOS kullanıcılarına sunabilir. Ancak bu noktada widget desteğinde sadece “salt okuma”ya izin verilmesi şimdiden pek çok kişi tarafından eleştiri oklarının hedefi haline geldi. İlerleyen günlerde konuyla alakalı gelişmeleri aktarıyor olacağız.

İlginizi Çekebilir:

Spotify İçerik Üreticileri İçin Tanıtım Kartları Özelliğini Sunuyor

Spotify Mobil Sürüme Şarkı Sözüyle Arama Yapma Özelliği Ekliyor

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz