Geçen ay WhatsApp’tan para kazanmak için Facebook’un, uygulamada reklam göstereceğine dair haberler bulunuyordu. Kullanıcıların tepkisi sonucu vazgeçildiği düşünülen ”WhatsApp’ta  reklam gösterme” özelliğinin yerine Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, yeni bir yöntem üzerinde çalıştığını söyledi.

Facebook, 22 milyar dolar karşılığında popüler anlık mesajlaşma uygulamasını bünyesine katmıştı. Ancak Facebook, WhatsApp’ı istediği gelir kaynağına dönüştüremedi. 

WhatsApp 2009 yılında kullanıcılarla ilk buluştuğunda ücretsiz değildi. Kullanıcılar, yıllık 0.99 dolar bir ücretle olarak WhatsApp’ı kullanabiliyordu. Facebook’un 2014 yılında popüler mesajlaşma uygulamasını bünyesine kattığında ise bu abonelik ücreti kalkmış ve kullanıcılar uygulamayı ücretsiz olarak kullanmaya başlamıştı. 

2014 yılından beri ücretsiz olarak kullanılabilen ve 1 milyar aktif kullanıcısı olan uygulamadan para kazanamayan Facebook ise WhatsApp’tan para kazanmanın yollarını arıyordu. Ancak düşünülen hiçbir fikir bu zamana kadar hayata geçirilmedi.

Geçen ay ise WhatsApp’ın ‘Durum’ bölümden reklam gösterileceğine dair haberler ortaya  çıkmıştı. Ancak Wall Street Journal’in haberine göre, Facebook uygulamada reklam gösterme planını askıya aldı. Tamamen iptal edilmeyen bu planın ilerleyen zamanlarda gündeme tekrar gelebileceği de göz önüne alınmalı. İptal edilen ”WhatsApp’ta reklam gösterme” durumunun kullanıcıların gösterdiği tepkilerden kaynaklandığı düşünülüyor. 

Facebook, WhatsApp Pay uygulamasıyla para kazanacak

WhatsApp’ta reklam gösterme planını en azından şimdilik erteleyen Facebook’un CEO’su uygulamadan para kazanmak için yeni bir yol buldu. Zuckerberg, Hindistan’da aktif olarak kullanılan WhatsApp Pay uygulamasını geliştirmeye devam edeceklerini açıkladı. CEO, WhatsApp Pay uygulamasıyla para transferlerinin, fotoğraf göndermek kadar kolay olması için çalışmalarına devam ettiklerini de açıkladı.

Sosyal medya devi Facebook, WhatsApp üzerinden alışveriş yapmayı sağlayacak bir özellik üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor. Söz konusu özellik ile kullanıcılar İşletmelerin WhatsApp profillerindeki ürün kataloglarından WhatsApp Pay ile alışveriş yapabilecekler. WhatsApp’ta bu alışverişten komisyon alarak para kazanabilecek.

WhatsApp’ta Engellendiğimi Hangi Yöntemler İle Anlayabilirim?

WhatsApp’ın 2020 yenilikleri