PlayStation 5’in kontrolcüsü

Reddit’te paylaşılan bir görsele göre Sony, PlayStation 5’in kontrolcüsü için kablosuz bir şarj eklentisinin patentini aldı. 

Kullandığımız tüm kablosuz cihazların ilk baktığımız özelliklerden bir batarya süreleri. Kablosuz kulaklıklar, akıllı saatler, telefonlar derken oyuncular için son derece önemli olan oyun kontrolcülerinin de batarya süresi çok önemli olmaya başladı. Yeni nesil konsolların gelecek olmasıyla birlikte oyuncular, sadece konsol özelinde değil, oyun kontrolcüsü noktasında da gelişmeler bekliyor. Özellikle batarya süreleri için eklentiler arayan oyuncuları sevindirecek bir haber Sony tarafından geldi. Reddit’te paylaşılan bir görsele göre Sony, PlayStation 5’in kontrolcüsü için kablosuz şarj bağlantısı eklentisinin patentini aldığı iddia edildi. 

 kablosuz bir şarj eklentisinin patenti kablosuz bir şarj eklentisinin patenti

 

PlayStation 5 için detaylı bilgilere sahip olmasak bile yeni gelecek olan konsolların çok daha güçlü olacağını hatta son dönemde PC oyunculuğunun en çok konuşulan olayı olan RTX teknolojisini bile desteklediği açıklandı. Konsol özelinde sadece oyun firmalarına gönderilen geliştirici sürümünün fotoğrafı yayınlandı.

PlayStation 5’in geliştirici sürümü

PlayStation 5'in geliştirici sürümü

Kullanıcıya ulaşacak olan son sürümün görselleri daha ortaya çıkmamışken, PlayStation 5’in kontrolcüsü için yeni bir iddialar ortaya çıkmış oldu. Reddit’te paylaşılan görsele göre Sony, yeni konsolunun kontrolcüsü için kablosuz şarj özelliğini getirmeyi planlıyor. Paylaşılan bilgiye göre yeni konsol kontrolcüsünün alt tarafına takılabilecek olan aparatın hem ek tuş hem de kablosuz şarj desteği sunacağı söyleniyor. Sony bu aparat için Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne başvuru yapmış durumda.  

Patent görselleri daha Sony tarafında resmi olarak onaylanmadı. Ama PlayStation 5’in kontrolcüsü için resmi olarak onaylanan bilgilere göre yeni kontrolcü Dualshock 5, Type-C bağlantı şekline sahip olacak. Ayrıca önceki neslin kontrolcüsü olan Dualshock 4’den çok daha büyük bir bataryaya sahip olacak. 

PlayStation 5 ne zaman çıkacak? PlayStation 5’in özellikleri 

PlayStation 5’in özellikleri 

Sony tarafından net bir tarih vermemiş olsa bile PlayStation 5’in 2020 yılının son aylarında çıkacağını açıklanmıştı. Yeni nesil Sony konsolunun en dikkat çeken özelliklerinden biri tamamen geriye dönük uyumlu olması. Bu özelliği sayesinde önceki nesillere çıkan oyunlar oynanabilecek. Aynı zamanda PlayStation 5, RTX teknolojisini destekleyecek ve depolama tarafında SSD teknolojisini kullanacak.  

APPLE HİSSEDARLAR TOPLANTISI 2020 – KATILAN TEK TÜRK

PlayStation 5 satış tarihi Coronavirüs sebebiyle gecikebilir

PlayStation 4 şimdiye kadar 1 milyardan fazla oyun sattı