PlayStation 5 satış tarihi Coronavirüs sebebiyle gecikebilir

Sony’nin tüm dünyada merakla beklenen “PlayStation 5 (PS5)” oyun konsolunun Kasım 2020’de tanıtılması bekleniyor. Tüm oyunseverler konsolu beklerken, oyun konsoluyla ilgili de birçok tahmin yürütülüyor. Analistler ürünün, coronavirüs sebebiyle tedarik sorunu yaşayabileceğini veya satış tarihinin ertelenebileceğini düşünüyor. 

Sony‘nin tüm dünyada merakla beklenen yeni oyun konsolu PlayStation 5’in piyasaya sürülüş tarihi henüz duyurulmadı.  Oyunun Kasım 2020’de satışa çıkması bekleniyor. Ancak analistler, yeni nesil oyun konsolunun satış ve sipariş adedi olarak Sony’nin beklentilerini karşılamayabileceğini öngörüyor. Tüm dünyada büyük bir hızla yayılan coronavirüsün oyunun üretimini de satışını da olumsuz etkileyebilir. 

PlayStation” serisine ilgisi olan oyun tutkunlarının ürünle ilgili beklentilerinin oldukça yüksek olduğu biliniyor. Fakat özellikle yeni Coronavirüsü salgınının teknoloji dünyasında yarattığı krizin de etkisiyle, teknoloji devinin 2013 yılındaPlayStation 4” oyun konsolunu piyasaya sürmesinin ardından gördüğü başarıyı PlayStation 5” ile yakalayamayacağı tahmin ediliyor. 

ps5 ile ilgili görsel sonucu

Ace Research Institute” isimli araştırma şirketinin analisti olan Hideki Yasuda, ürünle ilgili yaptığı analizlerde “PlayStation 5”in piyasaya sürüldükten sonraki ilk 4 ayı içerisinde satış noktaları ve tedarikçilere 6 milyon adedin üzerinde gönderileceğine işaret ediyor. Satış noktaları ve tedarikçilere gönderilen ürün adedi satış adetleriyle aynı anlama gelmiyor olsa da “PlayStation 4ün ilk 4 ayında 7.5 milyon sattığı düşünüldüğünde yeni nesil konsolun satış rakamları, oldukça aşağıda kalacak gibi görünüyor. 

Sony’nin PS5’te, PS3’e benzer bir durum yaşayabileceği düşünülüyor

T3” isimli teknoloji sitesi ise Sony’nin PlayStation 5te, oldukça iyi bir başlangıç yapan fakat yaşam döngüsü boyunca yalnızca 87.4 milyon satmayı başarabilen PlayStation 3”e benzer bir durum deneyimleyeceğini düşünüyor. Bununla birlikte, gündemdeki Corona virüsü krizinin de yeni nesil oyun konsolunun satışında önemli bir etkisinin olabileceği tahmin ediliyor. Çin genelindeki fabrikalar teker teker kapatılırken ve markaların üretim ağları salgının yarattığı krizden ciddi boyutta etkilenirken virüsün teknoloji dünyasındaki etkilerinin ne kadar süreceği de henüz bilinmiyor. 

PlayStation 5 Satış Tarihi 2021’e kayabilir 

Las Vegas’ta gerçekleştirilen “CES 2020” fuarında Sony,Playstation 4”ün tüm zamanların ikinci en popüler oyun konsolu olduğuna işaret etmiş ve konsolun bugüne kadar 106 milyondan fazla sattığını ziyaretçilerine aktarmıştı. Markanın yeni oyun konsolunu ne zaman piyasaya süreceği net olarak bilinmese de ürünün, bu yılın tatil sezonunda görücüye çıkarılması bekleniyor. Konsolun, 2021’e kadar satış noktalarına ve tedarikçilere gönderilmeyeceği de aktarılan tahminler arasında bulunuyor. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız. 

Sony’nin PS4 satışları yüzde 25 düşüş gösterdi 

PlayStation 5’in fiyatı ne kadar olacak

Sony, Playstation 5’e ait bazı detayları açıkladı