Uzun zamandır gündemde olan Snapdragon 8 Gen 1 tanıtıldı. Tanıtım ile birlikte Snapdragon 8 Gen 1 özellikleri, oldukça dikkat çekici unsurlardan biri oldu.

Qualcomm, şimdiye kadarki en güçlü yonga seti Snapdragon 8 Gen 1 modelini resmi olarak tanıttı. Bu alanda Dimensity 9000, ilk olma unvanına sahip olsa da Qualcomm, yan teknolojiler ile rekabeti kızıştırmak istiyor.

Snapdragon 8 Gen 1, farklı segmentlere optimize edilebilecek bir yonga seti olarak karşımıza çıkıyor. Qualcomm tarafından henüz resmi bir bilgi verilmedi ancak yonga seti, 8Gx, 8Cx, 7Gx, 7Cx gibi isimlendirmeler ile ayrılacak gibi gözüküyor.

Yeni yonga seti, beklenildiği gibi 1 adet 3.0 GHz Cortex-X2, 3 adet 2.5 GHz Cortex-A710 ve 4 adet 1.8 GHz Cortex-A55 çekirdeğine sahip. 4 nm fabrikasyon sürecine sahip olan yonga seti, enerji verimliliği konusunda iddialı gözüküyor. Bahsedilenlere göre yeni yonga seti, Snapdragon 888’e kıyasla %20 daha hızlı iken, %30 daha iyi enerji verimliliği sunuyor.

snapdragon-8-gen-1-ozellikleri-teknosafari

Yonga setinde kullanılacak olan Adreno grafik birimi bilinmiyor. Ancak belirtilenlere göre %30 performans ve %25 enerji verimliliği konusunda artış görülecek. Elite Gaming teknolojisi ise dengeli, performans ve enerji verimliliği olmak üzere farklı modlar sunacak.

Adreno Motion Engine teknolojisi ise aynı güç tüketiminde iki kart FPS veya aynı FPS değerinde yarı yarıya enerji tüketimi sağlayacak. Şirket, geliştiriciler ile yeni teknolojiler için de çalışmaya başladığını belirtti.

Diğer yandan Hacimsel Işıklandırma teknolojisi, ışıkları daha gerçekçi hale getiriyor. Görsel tabanlı gelişmiş değişken odak teknolojisi Variable Rate Shading Pro, 10 Gbps sınırına çıkabilen Snapdragon X65 5G modem, WiFi 6E, Bluetooth LE Audio, Trust Management Engine güvenlik modulü gibi teknolojiler de yeni yonga setinin beraberinde geliyor.

İlginizi Çekebilir:

Galaxy Watch modelleri için yeni özellikler yayınlandı

Huawei Nova 8i Türkiye’de Satışa Sunuldu: İşte Özellikleri

Turkcell, lisanslı yenileme merkezi tarafından yenilenen ikinci el cihaz satışına başladı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz