Intel PC Büyüme

ABD merkezli teknoloji devi Intel, ‘PC’ pazarındaki faaliyetlerinde geçen yıla göre yüzde 33’lük bir büyüme yaşadı. Şirketin, pazardaki toplam hasılatının beklenenden 2.6 milyar dolar fazla olduğu ifade edildi. Söz konusu büyümenin, uygun fiyatlı dizüstü bilgisayarlarda yaşanan artışa bağlı olabileceği tahmin edildi.  

Dünya geneline yayılan COVID-19 salgını etkilerinin zirveye ulaştığı 2020 yılı, dijitalleşme süreçlerinin hız kazanmasıyla bilgisayar satışlarında da ciddi bir artış yaşanmasına sebep oldu. Söz konusu artış, bilgisayar ve bilgisayar donanımı üretimi yapan şirketlere de olumlu anlamda katkı sağladı. ABD merkezli yonga seti üreticisi Intel, 2020 yılı için dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı ve şirketin, ‘PC’ pazarında geçen yıla oranla yüzde 33’lük bir büyüme yaşadığı ifade edildi. Teknoloji devi, dizüstü bilgisayar pazarına ilişkin gelirlerinin yüzde 30 artış gösterdiğine işaret etti.  

Intel’in bilgisayar birimi, geçen yıla göre yüzde 9’luk bir artışla 2020’nin son çeyreği içerisinde 10.9 milyar dolar gelir elde etti. Aynı dönemde, dizüstü bilgisayarların ortalama fiyatının da yüzde 15 düştüğü belirtildi. Intel bilgisayar satışları ve ‘Mobileye’ sürücüsüz teknoloji bölümündeki yüzde 39’luk artış, şirketin Ekim ayındaki gelir beklentisinin de 2.6 milyar dolar kadar üzerine çıkmasına sebep oldu. Şirket, yılın dördüncü çeyreğinde 20 milyar dolar gelir ve 5.9 milyar dolar net kâr elde etti.  

Intel, yeni CEO’su Pat Gelsinger koltuğa oturana kadar 2021 hedeflerini açıklamayacak

Intel Pat Gelsinger

Diğer yandan; söz konusu rakamlar; geçen yılın aynı dönemine göre toplam gelirde yüzde 1’lik, net kârda ise yüzde 15’lik bir düşüşe tekabül ediyor. IntelŞubat ayında yeni CEO’su Pat Gelsinger koltuğa oturana kadar 2021 hedeflerini açıklamayı planlamıyor. Fakat güncel olarak şirketin ilk çeyrek kazancının, 17.5 milyar dolara ulaşması bekleniyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Intel, CES 2021’de 4 Yeni İşlemci Serisini Tanıttı

Acer, 11. Nesil Intel Core İşlemcili Swift 5’i Türkiye’de Satışa Sundu

Intel, Yeni Amiral Gemisi İşlemcisi 11. Nesil Rocket Lake’i 2021’de Satışa Çıkaracak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz