Kalıcı Hibrit Çalışma

ABD merkezli yazılım şirketi Citrixpandemi sürecinin ofis çalışanlarının uzaktan çalışmaya yönelik algıları üzerindeki etkisini göstermek amacıyla 4 bin 250 ofis çalışanının katıldığı yeni bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma sonuçları, çalışanların artık yeni normale geçiş yapıldıktan sonra da hibrit çalışma modelinin kalıcı olacağına dair şirketlerinden güvence istediğini ve esnek çalışma olanaklarının devam edeceğine dair kesin bir duruş talep ettiğini ortaya koydu.  

ABD merkezli yazılım şirketi Citrixpandeminin ofis çalışanlarının uzaktan çalışmaya yönelik algıları üzerindeki etkisini göstermek amacıyla Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, İsviçre, Hollanda ve Güney Afrika’nın yer aldığı Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesini kapsayan ve 4 bin 250 ofis çalışanının katıldığı yeni bir araştırma yaptırdı. Araştırma sonuçları, çalışanların artık yeni normale geçiş yapıldıktan sonra da hibrit çalışma modelinin kalıcı olacağına dair şirketlerinden güvence istediğini ve esnek çalışma olanaklarının devam edeceğine dair kesin bir duruş talep ettiğini ortaya koydu.  

Aktarılan detaylara göre; katılımcıların yüzde 82’si, uzaktan çalışma modelinin pandemi sonrasında daha yaygın olarak benimseneceğini dile getirdi. Araştırmaya katılanların yüzde 52’lik bir kesimini oluşturan yarısından fazlası ise gelecekte hem ofisten hem de uzaktan çalışabileceği hibrit bir çalışma modelini tercih edeceğini söylerken yalnızca yüzde 14’ü, gelecekte her gün ofise gitmek istediğini belirtti. Uzmanlar; araştırmanın, uzaktan ve esnek çalışma seçeneklerinin gelecekte üstün yetenekli çalışanları cezbetmenin ve elde tutmanın anahtarı olacağını ortaya koyduğuna işaret etti. Katılımcıların yüzde 45’i, iş değişikliğine gidecek olsa yalnızca uzaktan çalışma olanağı sunan bir pozisyonu kabul edeceğini öne sürdü.  

Uzaktan çalışma modeli, üstün yetenekli çalışanları cezbetmek için en önemli unsurlardan biri

Uzaktan Çalışma Modeli

Diğer yandan; katılımcıların yüzde 36’sı, geçen yıla kıyasla yeni kişisel projelere başlama olasılığının daha yüksek olduğunu dile getirdi. Buna ek olarak; yüzde 24’lük bir kesim, ek bir işe girme veya birden fazla kariyere atılma olasılığının daha yüksek olduğunu söyledi. Citrix’e göre ise işletmeler, artık pandemi sonrasında çalışma şeklini değiştirme ve kendilerine en iyi gelecek yerde çalışma seçeneği verilirse şirketlerine daha uzun süre bağlı kalacak, daha mutlu yeni bir çalışan nesli yetiştirme şansına sahip olma niteliği taşıyor. Uzaktan çalışma modeli, yeni ve var olan üstün yetenekli çalışanları cezbetmek ve elde tutmak için en büyük önceliklerden ve farklılaştırıcı unsurlardan biri olacak gibi görünüyor. İşletmelerin de geleceklerini koruma altına almak için hibrit çalışma stratejilerini sağlamlaştırmaları gerektiği ifade ediliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

PeerBie, ‘MyWork’ İsimli Uzaktan Çalışma Platformunu Duyurdu

Microsoft Kalıcı Uzaktan Çalışma Sistemini Onayladı

Uzaktan Çalışma Süreciyle Dijital Dönüşüm Rekor Seviyede Arttı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz