Apple, kısa bir süre önce online olarak gerçekleştirdiği ‘WWDC 2021’de iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8 ve macOS Monterey işletim sistemi sürümleri yanında yeni gizlilik ve sağlık özelliklerini de tanıttı. Yeni gizlilik özelliklerinin, kullanıcılara uygulamaların verilerini nasıl kullanacaklarını kontrol ve takip etme imkanı sağladığı belirtildi. Şirket ayrıca; iOS 15 ile birlikte, iPhone ve Apple Watch kullanıcılarının sağlık verilerini sevdikleriyle veya sağlık ağıyla paylaşabileceklerine, Eğilimler’i görüntüleyebileceklerine ve Yürüme Dengesi’ni ölçebileceklerine işaret etti.  

ABD merkezli teknoloji devi Apple, kısa bir süre önce online olarak gerçekleştirdiği ‘WWDC 2021’de yeni iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8 ve macOS Monterey işletim sistemi sürümleri yanında yeni gizlilik ve sağlık özelliklerini de tanıttı. Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi, konuya ilişkin açıklamasında “Gizlilik, en başından beri Apple’da yaptığımız işlerin merkezinde yer aldı. Her yıl, kullanıcılarımızın verilerinin kontrolünü ellerine almalarını ve bu verileri kimlerle paylaşacaklarına dair bilinçli kararlar vermelerini sağlayacak yeni teknolojiler geliştirmek için sınırları zorluyoruz. Bu yılki güncellemeler arasında kullanıcılara daha ayrıntılı bilgiler veren ve her zamankinden daha granüler kontrol imkanı sunan yenilikçi özellikler bulunuyor” ifadelerine yer verdi.  

Apple COO’su Jeff Williams ise yeni sağlık özellikleriyle ilgili değerlendirmesinde “Sağlığın önemini vurgulayan bir yıl yaşadık ve biz de kullanıcılarımızın sağlıkları konusunda daha aktif bir rol oynamasına yardımcı oluyoruz. Kullanıcıların sağlık eğilimlerinin zaman içindeki değişimini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için en kapsamlı bilgileri sunan güçlü özellikler ekledik. Dünyada birçok kişinin sağlığını takip ettiği birileri var ve kullanıcılara sağlık yolculuklarında güvenilir bir yol arkadaşına sahip olabilmeleri için gizliliği koruyan, güvenli bir yol sunmak istiyoruz. Bu çığır açıcı araçları doğrudan kullanıcılara sunmaktan heyecan duyuyoruz” ifadelerini kullandı.  

Aktarılan detaylara göre; şirket ekosisteminin yeni koruma özellikleri, kullanıcıların verilerine erişimi daha iyi kontrol etmelerine ve yönetmelerine yardımcı oluyor. Bu özellikler, Apple’ın gizlilik konusundaki süregelen liderliğine dair en yeni inovasyonları yansıtıyor. Şirket, gizlilik konusundaki kararlılığının kapsamını giderek artırırken Şeffaf Uygulama Takibi ve App Store’daki Gizlilik Etiketleri gibi özelliklerle tüm sektörde değişimi teşvik ediyor. Diğer yandan; iPhone ve Apple Watch’un sağlık özelliklerini daha da ileriye taşımayı hedefleyen iOS 15, kullanıcılara verilerini bir aile üyesi veya doktor gibi hayatlarında önemli bir yeri olan kişilerle güvenli bir şekilde paylaşma ve sevdiklerinin sağlık eğilimleriyle ilgili bilgi alma imkanı sağlıyor. Bunlara ek olarak iOS 15’te, kişinin sağlık verilerindeki değişiklikleri belirlemeye, ölçmeye ve anlamaya yarayan yeni araçlar da yer alıyor. 

İşte Apple ekosistemine gelen yeni gizlilik özellikleri! 

Apple Yeni Gizlilik Özellikleri

Apple ekosistemine gelen yeni gizlilik özellikleri şu şekilde: 

Verileri Üçüncü Taraflardan Koruma 

Mail uygulamasındaki Mail Privacy Protection özelliği, göndericilerin kullanıcı hakkında bilgi toplamak için görünmez pikseller kullanmasını önlüyor. Yeni özellikler sayesinde kullanıcılar mail’i açtıklarını göndericinin öğrenmesini engelleyebiliyor ve IP adreslerinin maskelenmesi, kullanıcının diğer online işlemleriyle bağlantı kurulmasını veya konumunun belirlenmesini önlüyor. 

Akıllı Takip Önleme özelliği, birkaç yıldır Safari’de kullanıcıları istenmeyen takip işlemlerinden korumaya yardımcı oluyor. Özellik, aygıt içi akıllı teknolojilerden yararlanarak izleyicileri engellerken web sitelerinin normal bir şekilde çalışmaya devam etmelerini sağlıyor. Bu yıl, Akıllı Takip Önleme özelliği kullanıcının IP adresini de izleyicilerden gizleyerek daha da güçleniyor. Yani izleyiciler, kullanıcı profili oluşturmak amacıyla diğer web sitelerindeki işlemleriyle arasında bağlantı kurmak için kullanıcının IP adresini benzersiz bir tanımlayıcı olarak kullanamıyor. 

Uygulama Gizliliğinde Kontrol İmkanı 

Uygulama Gizlilik Raporu ile kullanıcılar her bir uygulamanın konum, fotoğraflar, kamera, mikrofon ve kişilere erişmek için daha önce verilmiş erişim izinlerini son yedi gün içinde ne sıklıkta kullandığını görebilecek. Kullanıcılar bu kullanımların normal olup olmadığını kontrol ederek anormal durumlarda Ayarlar menüsünden uygulama ayarlarını açarak önlem alabilecek. Ayrıca, uygulamanın iletişim kurduğu tüm üçüncü taraf alan adlarını görerek verilerinin kimlerle paylaşıldığını da öğrenebilecekler. 

Siri İsteklerindeki Sesler Aygıt İçinde İşleniyor 

Aygıt içi konuşma algılama özelliği sayesinde kullanıcının istekleri varsayılan olarak doğrudan iPhone veya iPad’de işleniyor. Bu yenilik, sesli asistanlar için en büyük gizlilik sorunu olan istenmeyen ses kayıtlarının önüne geçiyor. Ayrıca Siri birçok işlemi bundan sonra aygıt içinde yapacak. Böylece uygulamaları başlatmak, sayaç ve alarm kurmak, ayarları değiştirmek veya müziği kontrol etmek gibi istekler internet bağlantısına gerek kalmadan yerine getirilebilecek. 

iCloud+ ile İnternette Daha Fazla Gizlilik 

iCloud+, müşterilerin iCloud’da sevdikleri tüm özellikleri iCloud Private Relay (Gizli Aktarma), E-postamı Gizle ve genişletilmiş HomeKit Güvenli Video desteği gibi yeni premium özelliklerle hiçbir ek ücret olmadan bir araya getiriyor. 

Doğrudan iCloud’da yerleşik olarak bulunan yeni internet gizlilik servisi Private Relay, kullanıcıların web’e daha güvenli ve gizli bir şekilde bağlanarak gezinmelerini sağlıyor. Safari ile internette gezinirken, Private Relay sayesinde bir kullanıcının aygıtından giden tüm trafik şifreleniyor. Böylece kullanıcı ile ziyaret ettiği web sitesi dışında, Apple ve kullanıcının ağ sağlayıcısı dahil hiç kimse bu verilere erişemiyor. Kullanıcının tüm istekleri iki ayrı internet aktarması aracılığıyla gönderiliyor. İlk aktarmada kullanıcıya gerçek konumunu değil bulunduğu bölgeyi saptayan anonim bir IP adresi atanıyor. İkinci aktarma, ziyaret edilecek web adresini şifreleyip kullanıcıyı varış noktasına yönlendiriyor. Bilgilerin bu şekilde ayrılması, kullanıcının gizliliğini koruyor. Çünkü Apple dahil hiç kimse, hem kullanıcının kim olduğunu hem de hangi siteleri ziyaret ettiğini belirleyemiyor. 

Apple ile Giriş Yap özelliğinin becerilerini daha da genişleten E-postamı Gizle özelliği, kullanıcıların kişisel e-posta adreslerini gizle tutmak istedikleri zamanlarda, kendi gelen kutularına yönlendirilecek benzersiz, rastgele e-posta adresleri paylaşabilmelerini sağlıyor. Doğrudan Safari, iCloud ayarları ve Mail’de yerleşik olarak bulunan E-postamı Gizle özelliği, kullanıcıların diledikleri zaman istedikleri sayıda adres oluşturup silebilmelerini de sağlıyor ve kendileriyle kimlerin iletişime geçebileceğini kontrol etme imkanı sunuyor. 

iCloud+ servisi, kullanıcıların Ev uygulamasına her zamankinden daha fazla kamera bağlayabilmeleri için HomeKit Güvenli Video için yerleşik olarak sunduğu desteğin kapsamını genişletiyor ve ayrıca ev güvenliği video kayıtları için depolama kapasitesine dahil edilmeyen uçtan uca şifrelenmiş bir depolama alanı sunuyor. HomeKit Güvenli Video özelliği, kullanıcıların güvenlik kameralarının algılamış olduğu aktivitelerin güvenli bir şekilde depolanmak üzere iCloud’a gönderilmeden önce evlerindeki Apple aygıtları tarafından analiz edilerek şifrelenmesine de yardımcı oluyor. 

Kullanıcılar ve Geliştiriciler İçin Ekstra Özellikler 

Bu sürümler, geliştiricilerin kullanıcı gizliliğini koruyarak uygulama işlevselliği artırabilmelerini sağlayan güçlü yeni araçlar da içeriyor. 

  • Mevcut konumu paylaş özelliği ile kullanıcılar kolay bir şekilde, geliştiriciye izin verilen oturum dışında erişim hakkı vermeden, mevcut konumlarını bir uygulamayla sadece bir kere paylaşabiliyorlar. Geliştiriciler mevcut konumu paylaş düğmesini özelleştirerek doğrudan uygulamalarının içine entegre edebiliyor. 
  • Fotoğraf arşivine sınırlı erişim özelliğinin geliştirilmesi sayesinde geliştiriciler, kullanıcının sadece sınırlı erişim izni verdiği durumlarda, belirli albümler için son fotoğraflar klasörü gibi akıllı işlevler sunabiliyor. 
  • Güvenli yapıştırma özelliği sayesinde geliştiriciler, kullanıcıların farklı bir uygulamadan kopyaladıkları içeriği kendi uygulamalarına yapıştırabilmelerini sağlarken kullanıcı yapıştırmak için işlem yapana kadar geliştiriciler kopyalanan içeriğe erişim sağlayamıyor. Geliştiriciler güvenli yapıştırma özelliğini kullandığında, kullanıcılar içerikleri yapıştırma alanı şeffaflık bildiriminden uyarı almadan, içleri rahat bir şekilde yapıştırabilecekler. 

İşte Apple tarafından tanıtılan yeni sağlık özellikleri! 

Apple Yeni Sağlık Özellikleri

Apple tarafından tanıtılan yeni sağlık özellikleri ise şu şekilde: 

Sağlık Paylaşımı 

Kullanıcılar iOS 15 ile birlikte sağlık verilerini güvenli bir şekilde sevdikleri biriyle paylaşmayı seçebiliyor. Böylece önemli uyarıları ve zaman içindeki değişimleri takip ederek daha anlamlı konuşmalar yapabiliyor ve birbirlerine uzaktan bile destek olabiliyorlar. 

Sağlık uygulamasındaki yeni Paylaşma sekmesi kullanıcıların verilerini bir yakınlarıyla veya sağlık sorumlusuyla gizliliklerini koruyarak paylaşmasına olanak veriyor. Aktivite veya kalp sağlığı verilerini bir aile üyesiyle paylaşan yaşlı ebeveynden doğurgan olduğu zaman aralığı bilgilerini paylaşan bir partnere veya mobilite verilerini fizyoterapistiyle paylaşan Parkinson’lu kişilere kadar tüm kullanıcılar hangi verileri kiminle paylaştıkları konusunda tam kontrole sahip oluyor. Bu verileri alan kişi içinse paylaşılan veriler önemli bilgiler ve vurgulanan eğilimlerle sunuluyor. 

Doktor ziyareti sırasında günlük aktiviteler hakkında anlamlı bilgileri doktorla paylaşmak sağlığı yönetmenin önemli bir parçasıdır; ancak bazen ayrıntıları hatırlamak zor olabilir. Sağlık uygulaması, kullanıcının izniyle tüm bu değerli bilgileri takip ederek kişisel deneyimlerle klinik randevuları arasında köprü işlevi görüyor. Şimdi, ABD’deki kullanıcılar durumlarını daha iyi açıklayabilmek için kalp atış hızı, algılanan düşmeler, uyku süresi veya egzersiz süresi gibi belirli sağlık verilerini doktoruyla paylaşabiliyor. Katılan sağlık kuruluşlarında doktorlar kullanıcının elektronik sağlık verileri sistemiyle doğrudan paylaşmayı seçtiği Apple Sağlık uygulaması verilerini inceleyebiliyor. 

Eğilimler 

Sağlık uygulamasında kullanıcının belirli bir ölçümün değişimini kolayca görebilmesi için, dinlenme kalp atış hızından uykuya ve kardiyo fitness düzeyine kadar 20’den fazla veri türü için eğilim analizi özelliği ekleniyor. Kolayca gözden kaçabilecek küçük sağlık değişimlerini takip etme, kişisel sağlığı yönetmenin önemli bir parçasını oluşturuyor. Eğilimler özelliği, verilerinin zaman içindeki seyrini izlemek isteyen kullanıcılar için önemli değişimleri akıllı ve proaktif bir şekilde vurguluyor ve verileri kolay anlaşılır bir şekilde sunuyor. 

Kullanıcılar koşma mesafesini veya farkındalık anlarını artırmak gibi hedeflerini de takip edebiliyorlar. İnsülin iletimi gibi verileri izlemek isteyen kullanıcılara, Sağlık uygulamasına bağlanan üçüncü taraf aygıtlardan gelen veriler için de eğilim analizi sunuluyor. 

Sağlıktaki uzun vadeli değişimler isteğe bağlı bildirimlerle Eğilimler’de gösteriliyor. Böylece kullanıcılar belirli bir hedefe doğru ilerlemelerini kutlayabiliyor veya bu konuda bir doktor veya sağlık sorumlusuyla konuşabiliyor. 

Yürüme Dengesi 

Her yıl 37 milyondan fazla kişi düşme sonucu tıbbi yardıma ihtiyaç duyuyor. Düşme olayı sıklıkla daha ciddi sağlık sorunları ve bağımsızlık kaybıyla bağlantılı kritik bir eşik olabiliyor. iPhone’daki, sektörün ilk Yürüme Dengesi özelliği kullanıcılar iPhone’larıyla yürürken önemli mobilite verilerini yakalayarak düşme riski hakkında bilgi sağlıyor. Günümüzde düşme riski anketlerle ve bire bir değerlendirmelerle sağlık sorumluları tarafından değerlendiriliyor. Yürüme Dengesi özelliği günlük hareketleri kaydedip Sağlık uygulamasında İyi, Düşük veya Çok Düşük şeklinde sınıflandırmalar sunarak kullanıcıların düşme riskini azaltmak için önlem alabilmelerini sağlıyor. 

Bu özellik, iPhone’daki yerleşik hareket sensörleri aracılığıyla denge, stabilite ve koordinasyonu değerlendirmek için özel algoritmalardan yararlanıyor. Türünün ilk örneği bu ölçüm, Apple Kalp ve Hareket Sağlığı Çalışması sırasında gerçek hayattan toplanan verilerle, tüm yaş gruplarından 100.000’den fazla kişinin katılımıyla oluşturuldu. Bu, düşme riskini incelemek için şimdiye kadar kullanılan en büyük veri kümesi. 

Yürüme Dengesi özelliği olası bir düşme riski hakkında uyarıda bulunmakla kalmıyor, kullanıcıların stabilite hedeflerine ulaşmalarına da yardımcı oluyor. Kullanıcılar denge puanları Düşük veya Çok Düşük olduğunda bildirim almayı seçebildikleri gibi, güç ve denge artışı için klinik olarak doğrulanmış yöntemlere dayalı görsel egzersizleri yapmaya da yönlendirilebiliyor. 

Gizlilik 

Gizlilik, Apple’ın tüm sağlık özelliklerinin tasarlanmasında ve geliştirilmesinde temel bir öneme sahiptir. Sağlık verileri kullanıcının kontrolü altındadır ve kullanıcı, hangi veri türlerinin kimlerle paylaşıldığı gibi ayrıntıları da kendisi seçer. Veriler aktarım sırasında şifrelenir ve kullanıcının aygıtında parola, Face ID veya Touch ID ile kilitlendiğinde güvende tutulur. Kullanıcı bu verileri bir yakını veya doktoruyla paylaşmaya karar verdiğinde Apple’ın verilere erişimi olmaz. 

Apple Sağlık Güncellemeleri 

  • iPhone’da Sağlık Kayıtları’nın iyileştirilmiş laboratuvar deneyimi kullanıcıların tahlil sonuçlarını incelemeleri şimdi daha kolay. Kullanıcılar vurgulanan bilgileri görebilir, en çok önem verdikleri sonuçları iğneleyebilir, tahlil sonuçlarının normal değer aralığında olup olmadığını görebilir ve ABD’de yaygın laboratuvar tahlilleri hakkında eğitimsel içeriklere erişebilir. 
  • watchOS 8 ile birlikte, Apple Watch uyku sırasında solunum hızını (dakika başına nefes sayısı) da ölçebiliyor. Kullanıcılar bu veriyi de Sağlık uygulamasında bulabilir ve anlamlı bir eğilim belirlenirse bildirim almayı seçebilir. 
  • watchOS 8’deki yeni Farkındalık uygulaması derin nefes deneyimini yeniliyor ve ayrıca iç dengenizi ve sakinliğinizi korumanın yeni bir kolay yolunu sunuyor. Nefes oturumları kullanıcılara yavaşlamak ve odaklanmak için daha fazla fırsat sağlıyor ve yeni bir animasyona sahip. Kullanıcılar, olumlu düşüncelere odaklanmaya yardımcı olarak farkındalığı artırmanın yeni bir yolunu sunan yeni Düşünme oturumlarına da erişebilir. 
  • iOS 15 ile birlikte dünya genelinde kullanıcılar aşı kayıtlarını ve test sonuçlarını doğrudan Sağlık uygulamasında saklama seçeneğine sahip. Bir aşı sağlayıcısı veya tıbbi hizmet merkezi Sağlık Kayıtları özelliğini desteklemese bile kullanıcılar online tarayıcı veya QR kodu kullanarak COVID-19 aşı bilgilerini veya test sonuçlarını indirebilir ve bu belgelere diledikleri zaman kolayca erişebilir. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple’ın ‘iOS 14’ ile Kullanıma Sunduğu Yeni Gizlilik Özellikleri, Dijital Reklam Pratiklerini Büyük Oranda Etkileyecek

Apple, Masaüstü İşletim Sistemi macOS’in ‘macOS Monterey’ İsimli En Yeni Sürümünü Tanıttı! 

Apple, Yeni ‘watchOS 8’ Giyilebilir İşletim Sistemi Sürümünü Tanıttı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz