ios-14-deneme-surumu

Bir grup yazılımcının yaptığı araştırma sonrası, Apple’ın bu sene kullanıcı beğenisine sunmaya hazırlandığı iOS 14 güncellemesinin deneme sürümü sızdırıldı. “MacRumors” tarafından aktarılan detaylara göre teknoloji devi, deneme sürümü sızan güncellemeyle birlikte cihaz kullanıcılarını 5 yeni özellikle tanıştıracak.

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya yayılan Coronavirüs salgınının teknoloji dünyasında yarattığı kriz, pek çok teknoloji devinin ürün tanıtım ve sipariş tarihlerinde gecikmelere sebep olmaya devam ediyor. Krizden Apple da nasibini almış olsa da markanın, bu sene içerisinde bir dizi yeni ürünü görücüye çıkarmaya hazırlandığı biliniyor. Şirketin 2020 ajandasında iOS 14 deneme sürümüiPhone SE’nin devamı niteliğinde ulaşılabilir fiyatlı bir telefon, yeni iPad Pro ve MacBook Pro modelleri, yeni bir Apple TV, iPhone 12 serisi ve ilk kez tanıtılacak bazı ürünler olduğu tahmin ediliyor.  

Apple’ın kendi cihazlarının işletim sistemi iOS, her sene büyük bir güncelleme alıyor. Yeni tanıtılan ürünleri herkes deneyimlemeyecek olsa da milyonlarca Apple kullanıcısı mutlaka iOS güncellemelerinden etkileniyor. Dolayısıyla işletim sisteminde yapılan iyileştirmeler, pek çok kullanıcı için çok daha fazla merak konusu oluyor.  

ios-14-deneme-surumu

Ortaya atılan yeni bir iddiaya göre; Apple’ın bu sene kullanıcı beğenisine sunmaya hazırlandığı iOS 14 güncellemesinin deneme sürümü, bir grup yazılımcı tarafından sızdırıldı. MacRumors”un haberine göre, sızdırılan iOS 14 deneme sürümü ile birlikte Apple’ın kullanıcılarıyla tanıştıracağı ve daha önce bilinmeyen 5 yeni özellik de ortaya çıkmış oldu. Bununla birlikte markanın iOS 14 güncellemesini, Haziran ayında göndereceği de iddia edildi. Apple ise henüz resmi bir açıklama yapmadı. 

İşte iOS 14 deneme sürümü ile sızan 5 özellik! 

1) El yazısı tanıma 

el-yazisi-tanima

Paylaşılan detaylara göre, yeni el yazısı tanıma özelliği sayesinde Apple Pencil aracılığıyla metin kutusuna girildiğinde yeni bir pencere açılacak. Kullanıcı, açılan pencerede yazı yazabilecek ve iOS 14, yazılan kelimeleri otomatik olarak bilgisayar metnine dönüştürmek için OCR (Optik Karakter Tanıma) teknolojisini kullanacak. 

2) iMessage’daki grup konuşmalarında kişilerden bahsetme 

Eklenen bu özellik, bir sohbet grubuna katılan bir kullanıcının uygulamada “@” sembolünü kullanarak konuşma içerisindeki kişileri listeleyebilmesini sağlayacak. Listeden birini seçerek belli bir kişiden bahsetmek, bahsedilen kişiye bildirim gitmesine sebep olacak. Kullanıcılar, ayarlarda yapacakları bir tercihle sadece kendilerinden bahsedildiğinde iMessage‘dan bildirim gelmesini de sağlayabilecek. 

3) iMessage’da gönderilen mesajları silme 

imessageda-gonderilen-mesajlari-silme

Yapılan yeni güncellemeyle birlikte kullanıcılar, iMessage’da göndermiş oldukları bir mesajı silebilecek. Mesaj silindiğinde, iki tarafın da ekranında mesajın silindiğini belirten bir not belirecek.  

4) Apple Fitness uygulaması 

apple-fitness-uygulamasi

AppStore’a eklenecek yeni uygulama, diğer tüm sağlık takibi uygulamalarına bağlanabilecek. Uygulama, bazı indirilebilir egzersiz videoları içerecek. Bu videolar, kullanıcılar iPhone, iPad veya Apple TV’lerinde fark egzersizler denerken onlara rehberlik edecek. İddialara göre, uygulamanın bir versiyonu ana uygulamaya bağlanarak Apple Watch’taki “watchOS” işletim sisteminde de kullanılabilecek.  

5) Yazılımcılar için “VoicePowder” 

Apple tarafından eklenecek diğer bir yenilik ise yazılımcılara yönelik olacak. Buna göre teknoloji devi, iOS 14’te geliştiricilerin iOS uygulamalarında kullanabilmesi için VoicePowder” isimli bir uygulama dosyası (API) sunacak. Yazılımcılar, bu dosya yardımıyla kendi iOS uygulamalarına ek sesler ve ek diller ekleyebilecek.  

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

Apple, iOS 14 ile el yazısını metne dönüştürebilir

Kablosuz kulaklık Apple Powerbeats 4 hakkında bazı bilgiler sızdırıldı

Apple, Hubei’deki çalışanlarına Corona paketi gönderdi