Robot Köpek Spot 74 Bin 500 Dolardan Satışa Sunuldu

Bostan Dynamics’in birçok yerde görmeye alıştığımız robotu Spot, satışa sunuldu. Robot köpek Spot’a sahip olmak isteyenler 74 bin 500 dolar ile satın alabilecek.

Robot üreticisi Boston Dynamics’in daha önce birçok farklı görevi yerine getirirken gördüğümüz robotu Spot satışa sunuldu. Yıllar süren geliştirmelerin ardından kullanıma sunulan robot köpek Spot, geçen yıl kiralanmaya başlamıştı. ABD’li şirket bunu bir adım öteye taşıdı ve artık robot köpek Spot’a sahip olmak isteyen herkes 74 bin 500 dolara robota sahip olabilecek. 

Türkiye şartlarında oldukça yüksek bir karşılığı olan robot köpek köpek Spot’un fiyatı Tesla Model S’nin taban fiyatına eş değer. Fiyatı oldukça dikkat çekici olsa da, Boston Dynamics dünyanın en gelişmiş robotu olarak nitelendirdiği Spot’un bir insanın ulaşabileceği her yere gidebildiğini ve çeşitli görevleri yapabildiğini iddia ediyor.

Birçok farklı hareket kabiliyeti olan Spot, şu anda anket ve veri toplama görevlerini yerine getirebiliyor. Daha önce Spot’un inşaat sahasında 3D haritalarını oluşturduğunu ve açık deniz petrol platformlarında makine arızalarını giderdiğini görmüştük. Robot köpek Spot ayrıca daha önce COVID-19’u önlemek için hastanelerde de çalışmıştı. Öte yandan insanları sosyal mesafeye uygun hareket etmeleri konusunda uyarmak için parklarda da görev almıştı.  

Boston Dynamics yaptığı açıklamada Spot’un farklı sensörlerle özelleştirilebilen, devriyeler ve denetimler yapmak üzere programlanabilen çok amaçlı bir “mobilite platformu” olduğunu vurguladı. 

Boston Dynamics’in önde gelen robot mühendisi Zack Jackowski geçen hafta yaptığı açıklamada, “Robotu çoğunlukla bir kişinin gitmesinin istenilmediği yerlere gönderebilecek  endüstriyel ve ticari müşterilere satıyoruz” dedi. Robot köpek Spot’un daha ziyade insan hayatını tehlikeye atan zorlu görevlerde kullanılmak üzere kullanılacağı öngörülüyor. 

Şirket, müşterilerden gelecek geri bildirimlerle Spot’u geliştirmeye devam edeceğini, ancak robotun genel olarak satışa hazır olduğunu söyledi. Spot, Boston Dynamics mühendislerinin yaptığı son yazılım güncellemeleriyle daha gelişmiş otonom ve navigasyon özelliklerine sahip. 

Satın Almak İsteyen Spot’u Uzaktan Test Edebilecek

robot köpek spot

Boston Dynamics’in üzerinde çalıştığı bir özellik de uzaktan teleoperasyon. Bu özelliğin bir demo sürümü, şirket merkezinde bir robot saldırı kursunda test sürüşü için kullanılabilecek. Spot’u satın almak isteyenler burada uzaktan test yapabilecek. 

Boston Dynamics’in iş geliştirme başkan yardımcısı Michael Perry yaptığı açıklamada pandemi nedeniyle seyahatlerin kısıtlandığı bir zamanda müşterilerin satın almadan önce robotu deneme imkanı sunucaklarını söyledi.  

Boston Dynamics, bu yıl müşterilere benzer bir teleoperasyon programı yayınlayacağını ve 2020 çalışmalarındaki başka bir güncellemenin, bir dizi yeni uygulama imkanı sunancak olan başa monte bir robot kolu olduğunu açıkladı. Spot daha sonra kapıları açmak, vanaları çevirmek ve anahtarları çevirmek için kolu kullanarak görevlerini yerine getirebilecek ve veri toplayabilecek.

Robot Köpek Spot Kötü Amaçlarla Kullanılabilir mi?

robot köpek spot

Boston Dynamics, robotlarının videolarını online ortama yüklemeye başladığından beri, robotların kötü amaçlı amaçlarla kullanılacağı konusunda endişeler oluşmaya başladı. Spot, tekerlekli bir dağıtım robotundan daha ölümcül olmasa da, hareketleri hakkında bir şey insanları rahatsız ediyor.

Perry, Boston Dynamics’in robot için bir kullanım kodu uygulayacağını söylüyor: “Silah eki ve insanlara “zarar verebilecek veya korkutabilecek” kullanım durumları yok. Ancak, mallarını online olarak satan herhangi bir firma gibi, robot elinden çıktıktan sonra kötü amaçlı kullanımları durdurmanın gerçek bir yolu yok. Bu, elbette, uzak bombalara dönüşen dronlardan suçlular için izlenemeyen ateşli silahlar yapmak için kullanılan 3D yazıcılara kadar birçok teknoloji için geçerli”

Ancak kullanım kodu ile robot, zararlı bir amaçla kullanılırsa lisansı geçersiz kılınacak ve robot kullanılamayacak.

Şirket bugüne kadar müşterilere yaklaşık 150 kez bu rorotu kiraladı ve bu yıl koronavirüsün etkisi nedeniyle bin adet Spot robot üretme hedefi biraz gecikecek. Şirket bu hedefi 2021 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirecek. Öte yandan müşteriler en fazla iki robot satın alabilecek. Ancak özel durumlarda Boston Dynamics onayı ile daha fazla satın almak mümkün olabilecek. 

İlginizi Çekebilir: 

Robot Köpek Spot, Bu Kez de Koronavirüs Hastalarına Yardım İçin Çalıştı

Robot köpek Spot, petrol rafinesinde göreve başlıyor!

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz