Okuma Süresi
1 dakika

Nisan ayında pek çok Twitter kullanıcısı, Sizin İçin sekmesinde rastgele kullanıcılara özel Twitter Circle tweetlerini gösteren bir hata bulduklarını iddia etmişti. Söylenenlere göre Instagram’ın “Yakın Arkadaşlar” özelliğine benzeyen Twitter Circle’da, Circle’ınıza eklediğiniz ve sadece o kişilere gözükmesi gereken tweetler, rastgele kişilere gösteriliyordu. Bir ay sonra, Twitter güvenlik olayını kabul etti ve Cuma günü gönderdiği bir e-postayla kullanıcıları hatanın artık düzeltildiği konusunda bilgilendirdi.

Twitter, Circle kullanıcılarını etkileyen ciddi hatayı düzeltti

Bilmeyenler için Twitter Circle, Instagram’ın Yakın Arkadaşlar özelliğine benzer şekilde çalışan ve gönderileri yalnızca seçtiğiniz kullanıcılarla paylaşmanıza olanak tanıyan bir özellik. Bu şekilde, hesabınızı herkese açık tutabilir ve yine de kişisel yaşamlarıyla ilgili tweetleri en yakın arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Ancak Twitter’ın doğruladığı hata, bu tweetlerin söz konusu Circle’ın bir parçası olmayan kişilerin zaman akışında görünmesine neden oluyordu. Daha da kötüsü, etkilenen hesapları takip etmeyen rastgele kullanıcılar bile özel Circle’lardan gelen tweetleri görebiliyordu.

Twitter tarafından gönderilen e-postada “Nisan 2023’te yaşanan bir güvenlik sorunu, Twitter Çevrenizin dışındaki kullanıcıların, normalde paylaşım yaptığınız Çevrenizle sınırlı olması gereken tweetleri görmesine izin vermiş olabilir” deniyor. Şirket, “Bu sorun güvenlik ekibimiz tarafından tespit edildi ve bu tweetlerin artık Circle’ınız dışında görünmemesi için derhal düzeltildi” diye ekliyor.

Twitter’a göre, şirket olayın nasıl gerçekleştiğini anlamak için bir soruşturma yürüttü. Platform, “hizmetimizi kullanan kişilerin gizliliğini korumaya kararlı olduğunu ve bunun gibi bir olayın yol açabileceği riskleri anladığını ve bu olayın yaşanmasından derin üzüntü duyduğunu” iddia ediyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz