RTÜK Başkanı Netflix
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

‘Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)’ Başkanı Ebubekir Şahin, kısa bir süre önce Netflix ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Netflix’in son dönemde tüm RTÜK uyarılarını dikkate aldığını ifade eden Şahin, açıklamasında ayrıca dünyaca ünlü dijital yayın platformu ile aralarının iyi olduğunun da altını çizdi.  

‘Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)’ Başkanı Ebubekir Şahin, kısa bir süre önce ‘RTÜK’ ile ‘Minnoşlar (Cuties)’ filmine ilişkin problem yaşayan Netflix ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Netflix’in son dönemde tüm ‘RTÜK’ uyarılarını dikkate aldığını ifade eden Şahin, sanılanın aksine dünyaca ünlü dijital yayın platformu ile aralarının iyi olduğunun belirtti. Şahin; açıklamasında ayrıca, “Netflix ile ilişkilerimiz iyi. Son dönemde bütün uyarılarımızı dikkate aldılar. Nihayetinde ticari bir kuruluş. Türkiye’den kar ederken, regülasyon kurumuyla kötü olmak istemezler. Bizim onlardan milli ve manevi değerlerimize saygı ya da milli güvenliğe ilişkin taleplerimizin olması doğaldır” ifadelerine yer verdi.  

Diğer yandan; RTÜK Başkanı, sansür yerine uyarı politikası izlediklerinin altını çizdi. Şahin, kendilerine sansür uyguladıkları gerekçesiyle yöneltilen eleştirilere ise şu sözlerle yanıt verdi: “Bir kesim bunu maalesef sansür olarak algılıyor, esefle kınıyorum. Sansür, yayın öncesi denetimdir. Böyle bir denetimimiz yok. Biz, kurallar içinde hareket edin, diye telkinlerde bulunuyoruz. Bundan sonra da her platform için irtibatımız devam edecek. Nasıl ki diğer yayıncılarımızla ikili diyalogları sürdürüyorsak, isteğe bağlı yayıncılık yapan uluslararası platformlarla da görüşmeye devam edeceğiz. En basit tabirle belirtiyorum, kendilerine tavsiyelerimizin, uyarılarımızın olması normaldir.” 

Netflix tarafından yapılan yetişkin içeriklerine PIN kodu uygulaması, dünyada bir ilkti

Netflix Yetişkin İçeriklerine PIN Kodu

Bununla birlikte; Şahin, müzakereyle kırmızı çizgilerini anlattıklarına ve Netflix’in de çoğu talebi olumlu dönüş yaparak kabul ettiğine işaret etti. Yetişkin içeriklerine PIN kodu istediklerini belirten RTÜK Başkanı, söz konusu talebin de Netflix tarafından kabul edildiğini sözlerine ekledi. Şahin ayrıca, PIN kodu uygulamasına ilişkin olarak Dünyada bir ilk. Bunları görmek lazım. Haklı taleplerimizi kabul etmediklerinde elimizdeki yaptırım gücünü devreye sokuyoruz” ifadelerini kullandı. 

Öte yandan; RTÜK Başkanı, uzun bir süre boyunca tartışma konusu olan ve gündeme oturan ‘Minnoşlar (Cuties)’ filmine ilişkin de açıklamalarda bulundu. Şahin, açıklamasında “Bilinen adıyla ‘Minnoşlar’ yayını hakkındaki kararımız… Aldığımız kararla film Türkiye kataloğundan çıkarıldı. Yine ‘sansürcü’ ilan edildik ama dünyada bu filme tepkiler çığ gibi. Yapım Amerika’da dava edildi. Biz sorumluluğumuzun gereğini yaparak dünyadaki emsallerimizin önünde karar alabildik. Başka Üst Kurullar bunu yapamadı, kulaklarını tıkadılar. Gelişmeler gösterdi ki RTÜK doğrusunu yaptı ve arkasında durmaya devam ediyoruz” ifadelerine yer verdi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

RTÜK, Tartışmalı ‘Minnoşlar’ Filminin Afişi İçin Netflix’e Ceza Verdi! 

Netflix açıkladı: RTÜK sansür talebinde bulunmadı

RTÜK Kararıyla Netflix’ten Designated Survivor’ın Bölümü Kaldırıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz