The company logo is seen on the headquarters building of Yandex company, in Moscow June 14, 2012. REUTERS/Maxim Shemetov

Rus Teknoloji şirketi Yandex, tarihte şimdiye kadar bilinen en büyük siber saldırıyı geri püskürttüğünü belirtti. Yandex yaptığı açıklamalarda, ağustos ve eylül aylarını kapsayan siber saldırılarda DDoS saldırıları gerçekleştiren bir bilgisayar ağı olan güçlü ve yeni bir botnet tespit ettiğini söyledi.

Rusya merkezli teknoloji şirketi Yandex, internet tarihi boyunca tespit edilen en büyük siber saldırıya maruz kaldığını 9 Eylül’de yayınladığı bir bildiriyle duyurdu. Yandex açıklamalarında saniyede 20 milyondan fazla RPS’yi (istek) içeren saldırıyı geri püskürttüğünü ve bunun tarihteki en büyük saldırı olduğunu belirtti. 

Diğer şirketlere de aynı saldırı düzenleniyor

Şirket söz konusu saldırının sadece Yandex’e karşı yaşanmadığını birçok şirkete de saldırıldığını aktardı. Yandex, saldırı ile ilgili araştırma çalışmalarının sürdüğünü ancak bazı bilgilere ulaşıldığını da söyledi. Bu bağlamda Yandex, haziran ayında küresel ağda yeni bir ‘botnet’ türü fark etmeye başladıklarını açıkladı. DdoS adı verilen ve internete bağlı bir hostun hizmetlerini aksatarak, bir makinenin veya ağ kaynaklarının asıl kullanıcılar tarafından ulaşılamamasını hedefleyen siber saldırı türü olan botnet’in onbinlerce cihazı etkilediği ve etkileyeme devam ettiği ifade edildi. Yandex, otuz bin ana bilgisayar izlediğini ve toplamda 56 bin saldırı cihazı tespit ettiklerini açıkladı. Keşfettikleri botnet türünün görünmez olduğu belirtildi.

Tespit edilen botnet türü yeni ve çok güçlü

5 Ağustos’ta başlayan saldırıların 5 Eylül’de zirveye ulaştığını belirten Yandex henüz bu botnet’te yeni cihazlara bulaşmak için kullanılan kötü amaçlı kod örneğini inceleme fırsatlarının olmadığını belirtti. 

Yandex uğranan saldırıda, Linux tabanlı kötü amaçlı yazılım olarak bilinen ve büyük ölçekli saldırılarda kullanılan bir botnet türü olan ‘Mirai’nin kullanılmadığını da yaptıkları araştırmalarda bulduklarını dile getirdi. 

Sadece Yandex’e değil birçok şirkete karşı da düzenlenen saldırılarda kullanılan botnet’in yeni ve kaynakların sınırlı olmasının tehlikeli olduğunu belirten Yandex, araştırmalarına devam edeceğini belirtti. 

İşletmeler ve diğer kuruluşlar tarafından yaygın olarak kullanılan ABD siber güvenlik firması Cloudflare, Ağustos ayında, şu ana kadar tespit edilen en büyük DDoS saldırısının bu yılın başlarında 17,2 milyon RPS’ye ulaştığını söyledi. Bu saldırının daha önce bilinenlerden üç kat daha büyük olduğu söylendi. Yandex’in belirttiği saldırıda ise yaklaşık 22 milyon RPS’ye ulaşıldı. 

İlginizi Çekebilir:

Türkiye ’de 2021’in İlk Yarısında 288 Binden Fazla Siber Saldırı Gerçekleşti 

Cisco, Siber Saldırıya En Çok Uğrayan Sektörleri Açıkladı: Üretim, Sağlık ve Teknoloji

Siber Saldırılar Yüzde 210 Arttı, Facebook’un Zihin Okuyan Bilekliği | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz