Apple ve Epic Games arasında devam eden dava sürecinde mahkeme Epic Games’i haklı bulan yeni bir karar verdi. Alınan yeni karar ile Apple, geliştiricilerin alternatif ödeme yöntemlerini kullanmasının önünü kapatamayacak. 

Geçen sene bu zamanlarda Epic Games’in video oyunu Fortnite’a oyun içi ödeme sistemi entegre etmesiyle Apple ve Google oyunu uygulama mağazalarından kaldırmıştı. Her iki uygulama mağazasının da yüzde 30’luk komisyon aldığı ödemeler platformların kurallarına ters düşüyordu. Android kullanıcıları APK olarak oyunu cihazlarına indirebilseler de, App Store için durum böyle olmadığı için Epic Games aralarında tartışmanın arttığı Apple’a Ağustos ayında karşı dava açmıştı. Apple’ı tekelcilik ile suçlayan Epic Games’in dava sürecinde yeni ve önemli bir karar alındı

Apple geliştiricilerin alternatif ödeme yöntemi eklemesine izin verecek

Bir yıldır devam eden dava sürecinde mahkeme Apple’ın geliştiricilerin alternatif ödeme yöntemlerini kullanmasının önünü kapatamayacağı kararını verdi. 

ABD mahkemelerinin almış olduğu yeni karar ile Apple, geliştiricilerin uygulamalarda alacağı ödemelerin yöntemlerine karşı koyduğu App Store kurallarını kaldıracak. 

Apple’ın tekelcilik ile suçlandığı söz konusu App Store kurallarına göre, geliştiriciler Apple’ın kendi uygulama içi satın alma yönteminin dışında herhangi başka bir ödeme yöntemi ekleyemiyordu. App Store üzerinden yapılmak zorunda kalınan ödeme geliştiricilerden yüzde 30’a varan komisyon kesintilerine sebep oluyordu. Ancak mahkemenin almış olduğu yeni karar App Store ödeme yöntemi sistemini değiştirmeye olanak tanıyacak. Apple, artık mahkeme kararı ile geliştiricilerin kendi ödeme sistemlerini kullanmalarına izin verecek. Yeni karar ayrıca Apple’ın aldığı yüzde 30’luk komisyonunun ortadan kalkmasına ve geliştiricilerin daha fazla gelir elde etmesine imkan tanıyacak. 

Apple Netflix ve Spotif gibi uygulamalar benzer bir karar almıştı

Aslına bakılırsa geçen günlerde ortaya çıkan yeni bir haber Epic-Apple davasında nasıl bir karar verileceğini hissettirmişti. Geçen hafta Apple, Spotify ve Netflix gibi uygulamalara komisyon almadan kaydolmaya imkan veren yeni bir özellik eklediğini duyurmuştu. Tekelcilikle suçlanan ve geliştiricilerle birlikte pek çok kişinin tepkisini çeken Apple App Store kurallarını esneteceğinin sinyalini vermiş oldu. 

Epic Games’in lehine verilen yeni mahkeme kararı, Apple’ın şirket hisselerini de negatif şekilde etkiledi. Kararın açıklanmasının ardından Apple hisseleri %3,4 değer kaybetti. Söz konusu düşüş şirketin piyasaya değerinin 84 milyar dolar düşmesine sebep oldu. 

İlginizi Çekebilir:

Epic Games, Apple İçin Açtığı Tekelcilik Davasını Avrupa’ya da Taşıyor 

Birleşik Krallık’ta Apple’a Komisyon ve Tekelcilik Sebebiyle Toplu Dava Açıldı

Tulpar T7 inceleme : Monster Tulpar T7 V22.1 oyun testi:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz