YouTube COVID-19 Aşısı
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Sosyal medya devi YouTube, COVID-19 aşısı ile ilgili asılsız bilgi akışına neden olan ve yanlış iddialarda bulunan 30 bin videoyu platformdan kaldırdığını açıkladı. Aşı kullanımının giderek artan oranda yaygınlaşması nedeniyle yanlış bilgilendirmenin, çok daha öncelikli bir konu haline geldiği belirtildi.  

Sosyal medya devi YouTube, COVID-19 aşısı ile ilgili asılsız bilgi akışına neden olan ve yanlış iddialarda bulunan 30 bin video içeriğini platformdan kaldırdığını açıkladı. Aşı kullanımının giderek artan oranda yaygınlaşması nedeniyle yanlış bilgilendirmenin, çok daha öncelikli bir konu haline geldiği belirtildi. Şirket, yaklaşık 6 ay önce koronavirüs aşısı ile ilgili platformda yayılan asılsız ve yanlış bilgileri önleyebilmek adına politikalarında güncelleme yapmıştı. Yapılan hamle, söz konusu platform politikası değişikliğinden bu yana uygulanan ilk yaptırım oldu.  

Geçen yılın Ekim ayından önce ise YouTube’un, çok daha genel anlamda koronavirüse ilişkin bir platform politikası izlediği biliniyordu. Bu politikalar, özellikle COVID-19 aşıları ile ilgili herhangi bir parantez açmıyordu. Geçen Şubat ayından bu yana ise koronavirüse ilişkin asılsız ve yalan bilgi akışının önüne geçebilmek adına toplamda 800 bin video, platformdan kaldırılmıştı.  

Koronavirüs aşısına erişim oranı arttıkça, asılsız bilgi akışı daha önemli bir hale geliyor

Koronavirüs Aşısına Erişim

Diğer yandan; koronavirüs aşısına erişim oranı arttıkça, aşıyla ilgili yapılan yanlış bilgilendirmeler de platformlar için çok daha önemli bir konu haline geliyor. Facebook ve Twitter’ın da kısa bir süre önce aşıyla ilgili yanlış bilgilendirmelere müdahale edebilmek adına politikalarında genişlemeye gittiği biliniyor. Facebook, güncel olarak mevcut tüm aşılarla ilgili asılsız bilgi akışının önüne geçmeyi hedefliyor. YouTube’un yeni politikaları ise Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve diğer otoritelerin resmi kılavuzlarıyla çelişen aşılar hakkındaki asılsız iddiaları hedef alıyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

YouTube ABD Dışındaki Üreticilerden Vergi Keseceğini Açıkladı!

YouTube, Android Uygulamasına 4K Video Oynatma Desteği Ekledi 

YouTube, Son 3 Yılda İçerik Üreticilere Toplamda 30 Milyar Dolar Ücret Ödedi 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz