Teknoloji üreticileri 2019 yılının çoğunu katlanabilir telefon çalışmaları ile geçirdi. Samsung da katlanabilir telefon modelleri için hız kesmeden çalışmalarına devam ediyor. Ancak ortaya çıkan belgeler Samsung’un katlanabilir telefon patentini 2013 yılında aldığı yönünde.

Samsung, bu yıl içerisinde katlanabilir telefon modeliyle alakalı problemler yaşamıştı. Teknoloji üreticisinin yaşadığı problemler diğer telefon markalarının da gözünü korkutmuştu. Hatta Huawie, Samsung’un yaşadığı problemler sebebiyle kendi katlanabilir telefonunu piyasaya sürmeyi ertelemişti. Ancak Samsung bu yıl yaşadığı sıkıntıları yeni bir katlanabilir telefonla telafi etmeye hazırlanıyor.

Şirketin yeni bir katlanabilir telefon patenti aldığı ortaya çıktı. Ancak Samsung’un almış olduğu patent bu kez diğer katlanabilir telefon modellerinden biraz farklı. Samsung bu defa yan yana yerleştirilmiş ekranlı bir katlanabilir telefona yöneldi. Yeni katlanabilir cihazın tasarımı Microsoft Surface Dou’ya olan benzerliğiyle anıldı.

Teknoloji devleri katlanabilir telefonlarla alakalı yaşadıkları problemleri yeni alternatifler getirerek çözmeye çalışıyor. LG G8X ThinQ ile, Microsoft ise Surface Duo ile tüketici karşısına çıkmıştı. Teknoloji üreticileri katlanabilir ekranlara alternatif olarak çift ekranlı telefonlar ürettiler ve bu telefonları menteşeler aracılığıyla kitap gibi katladılar. Şimdi ise Samsung’un da bu konuyla ilgili çalıştığı ortaya çıktı.
Samsung’un yeniden bir katlanabilir telefon üzerinde çalıştığı, şirketin almış olduğu bir patentle ortaya çıktı. Ancak şaşırtan kısım, Samsung’un katlanabilir telefon için gereken başvuruyu 2013 yılında yapmış olması. Şirketin başvurusu geçen ay ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından onaylandı. Başvurunun onaylanma tarihinin neden bu kadar uzun sürdüğü ise şu an için bilinmiyor.

Edinilen bilgilere göre, Samsung önümüzdeki sene yeni bir çift ekranlı bir katlanabilir telefonla kullanıcı karşısına çıkacak. Ancak şirketin almış olduğu patentin çizimleri Surface Dou’ya oldukça benzetildi. Patentteki çizimler ise biraz kafa karıştırıcı olarak yorumlandı. Çünkü çizimdeki katlanabilir telefonda iki ekran arasında boşluk görünmüyor.

Şirket iki ekranlı katlanabilir telefon için çalışmalarına devam ediyor. 2020 yılında tüketici karşısına katlanabilir telefon modeliyle çıkmayı planlayan Samsung konuyla ve telefonun çıkış tarihiyle alakalı ise yorumda bulunmadı.