Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Sağlık uygulamaları alanında geride kalmak istemeyen Samsung ve Google, birlikte geliştirdikleri Health Connect isimli uygulamayı Android 14 ile yüklü gelen uygulamalardan biri hâline getirecek.

Akıllı telefonlar artık mesaj atmak, aramak yapmak ve fotoğraf çekmek gibi özellikler ile sınırlı kalmayıp çok daha fazlasını yapabiliyor. En çok talep gören özelliklerin başında gelen sağlık uygulamaları, Google ve Samsung’u geçtiğimiz aylarda ortak bir uygulama ile bir araya getirmişti.

Uzun yıllardır özellikle Apple ile ciddi bir rekabet içerisinde olan iki dev şirket, Health Connect ile güçlerini birleştirdi. Bu uygulama sayesinde sağlık ve fitness durumunuzu tek bir noktada birleştirip diğer uygulamalarla paylaşabilirsiniz. Samsung ve Google, bu uygulamayı Android 14 ile yüklü olarak gelen uygulamalar arasına katmaya hazırlanıyor.

Tüm Sağlık Verileri Tek Bir Yerde Toplanacak

Healty Connect, şu an beta testleri aşamasında ve sadece 11 uygulama ile destekleniyor. Fitbit, Google Fit, Samsung Health ve Flo gibi uygulamalar bunların arasında yer alıyor. Apple’ın iPhone ve Apple Watch’lardaki sağlık ve fitness özellikleri sık sık olumlu haberlerle karşımıza geliyor. Fakat Android için böyle bir durum söz konusu değil. Özellikle Watch OS’un sahip olduğu sağlık verisi ve fitness bilgisi işleme özelliği, Google Watch’larda herhangi bir karşılığı olmayan özellikler arasında bulunuyor.

Sağlık ve Spor Uygulamaları Arasında Köprü Görevi Görecek

Health Connect’i kendi başına çalışan bir uygulama olarak tanımlamak pek doğru olmaz. Uygulama daha çok sağlık ve spor uygulamaları arasında köprü görevi görecek. Health Connect ile birbirine bağladığınız uygulamalar devamlı olarak birbirleriyle haberleşerek tüm sağlık ve spor verilerinizi bir araya toplayacak. Aynı zamanda uygulamanın açık kaynak kodları da tüm geliştiricilerin kullanımına açıldı. Bu sayede yeni bir uygulama geliştiren bağımsız geliştiriciler bile bu köprü hizmetinden faydalanabilecek.

Health Connect’in Android 14’te yüklü olarak gelecek olması Google’ın mobil işletim sistemini kullanan tüm akıllı telefon ve aksesuar üreticilerinin, Wear OS ve Android’de bu özelliğe hemen erişebilmesini sağlayacak. Samsung, Xiaomi ve Realme gibi firmalar da bu özellikleri kendi cihazlarında sorunsuz olarak kullanabilecek. Bu sayede kullanıcılar, sağlık verilerinin kaybolması riskinden korunarak aynı veri her cihazda kullanılabilecek. Health Connect uygulamasını şu anda Play Store üzerinden indirerek şimdiden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz