Android cihazlara, görüşme esnasında görüşmenin kaydedilmesine olanak sağlayan yeni bir özellik ekleniyor. Google Arama Kaydetme Özelliği kısa süre sonra kullanıcılara sunulabilir.

Dünya çapında en fazla kullanılan telefon işletim sisteminden biri olan Android’e kullanıcıların oldukça hoşuna gidebilecek yeni bir özellik ekleniyor. Kullanıcılar yeni özellik sayesinde bir telefon görüşmesi esnasında kayıt altına alabilecek ve sonrasında da paylaşabilecek. 

Teknoloji üreticisi Google’ın sahibi olduğu Android’de, işletim sisteminin Telefon uygulaması ile aramalar gerçekleştirilebiliyor. Uygulamaya eklenen yeni özellikle birlikte Android kullanıcıları beklenen arama kaydetme seçeneğine sahip olabilecek. 

Google’ın bu senenin başında Android işletim sistemine eklemeyi düşündüğü bir aramayı kaydetme özelliği üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı. Edinilen yeni bilgilere göre, Google’ın arama kaydetme özelliği bu hafta Hindistan’daki bazı Nokia akıllı telefonlarda fark edildi.

Google Arama Kaydetme Özelliği İçin Rehber Yayınladı

Hindistan’da bazı Nokia akıllı telefonlarda yayınlandığı fark edilen yeni arama kaydetme özelliği hakkında Google’ın Telefon uygulaması içerisinde arama kaydetme özelliğinin kullanımına dair rehber paylaşması ise söz konusu olayı doğrular nitelikte. Google’ın kullanıcıların sorunlarına dair kendi destek sitesinde paylaştığı arama kaydetme özelliği rehberinde, özelliğin kullanımı detaylı bir şekilde anlatılıyor.

Google’ın paylaşmış olduğu rehberde, söz konusu özelliğin kullanılabilmesi için cihazların Android 9 veya üzeri bir işletim sistemi sürümüne sahip olması gerektiği belirtiliyor. Bunun yanı sıra ise kullanıcıların Telefon uygulamasının en son yayınlanan güncellemeye de sahip olması gerekiyor. 

Google’ın yayınladığı rehberde ayrıca, Telefon uygulaması kısmında “desteklenen cihaz ve ülke veya bölge üzerinde” ifadesinin bulunması ise, özelliğin sadece belirli ülkelerde desteklendiği hakkında yorumlamalar da içeriyor. Yani Google’ın yeni özelliği her ülkede kullanıma açılmayabilir. Ancak desteklenen cihaz, ülke veya bölgeler hakkında ise herhangi bir bilgi yer almıyor. 

Google’ın destek sitesinde yer alan bilgilerde arama sırasında ekrandaki kayıt tuşuna basarak kayıt işleminin başlaması sağlanabiliyor. Ancak kullanıcıların ilk kullanımda yerel yasalara uymakla sorumlu olduğunu kabul ettiği belirtilen bir seçeneği işaretlemesi gerekiyor. Bu işlem sonraki aramalarda kullanıcı karşısına tekrar gelmiyor. 

Arama Kaydetme Özelliği ‘nde iki tarafa da uyarı gidiyor

Google’ın beklenilen Arama Özelliği’nde kayıt başladığı anda görüşmede bulunan iki tarafa da uyarı gidiyor. Yani Telefon uygulaması ile arama kaydetme özelliğini kullanıldığında, konuşmada karşı taraf olan kişiye de bu aramanın kaydedildiğine dair bir sesli mesaj gidiyor. Söz konusu bu uyarının sebebi ise, özelliğin gizli bir şekilde arama kaydetme niyetiyle kullanılmaması olduğu düşünülüyor. Yine arama kaydetme duraklatıldığında iki tarafa da söz konusu durum hakkında sesli bir mesaj daha iletiliyor. Arama kaydetme özelliği telefon görüşmesi başlamadan veya görüşmede bulunan karşı taraf görüşmeyi sessize aldığı sırada ise başlatılamıyor.

Telefon uygulaması üzerinden alınan görüşme kayıtları cihazların içerisine kaydediliyor. Kullanıcılar arama kaydetme özelliği ile kaydettikleri görüşmeleri dinlemek için Telefon uygulamasında Son Aramalar bölümünde arayan kişisinin ismine tıkladıktan sonra, kaydı dinleyebiliyor. Kullanıcı isterse kaydı dinleyebildiği bu bölümde silme işlemini gerçekleştirebilir veya söz konusu kaydı mesaj, e-mail yoluyla paylaşabilir.

Google’ın destek sayfasında Arama Kaydetme özelliği ile ilgili rehberi yayınladıktan sonra kaldırması ise, söz konusu özelliğin yakın zaman içerisinde kullanıcılara sunulacağı ihtimalini artırıyor.

İlginizi Çekebilir:

Netflix, Android Kullanıcılarına Ekran Kilidi Özelliği Sundu

Google’da, Reklamverenlerin İsim ve Konum Bilgileri de Görüntülenecek

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz