sanal gerçeklik

Revo Capital, Fon II’nin ilk etabını devreye almasının hemen ardından ilk yatırımını hayata geçirdi. Fon, artırılmış ve sanal gerçeklik uygulamalarında yeni optik çözümler geliştirerek bu uygulamaları daha kitlesel hale getirmeye yönelik teknolojiler üzerinde çalışan CY Vision’a 13,5 milyon TL yatırım yaptı. Şirket, optik mühendislik alanında dünyanın önde gelen Ar-Ge ekiplerinden birine sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Türkiye’nin en büyük girişim sermayesi fonlarından Revo Capital, 41 milyon Euro ile devreye aldığı Fon II kapsamında ilk yatırımını gerçekleştirdi. Revo, artırılmış gerçeklik / sanal gerçeklik (AR/VR) uygulamalarının, gelecek teknolojileri üzerine çalışan optik mühendislik şirketi CY Vision’a yatırım yaptı. Yapılan yatırımın boyutu 13,5 milyon Türk lirası.

Sanal gerçeklik teknolojisine 13.5 milyon TL yatırım 

Cenk Bayrakdar sanal gerçeklik

Revo Capital Yönetici Ortağı Cenk Bayrakdar, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Revo’da bir yandan Fon II’nin hazırlıkları sürerken destekleyeceğimiz girişimleri belirlemek için çalışmalarımıza da eş zamanlı olarak başlamıştık. Son imzaların atılmasının hemen ardından ilk etapta 41 milyon Euro ile devreye aldığımız fonda ilk yatırımımızı hızla hayata geçirdik. AR/VR alanındaki bir girişim olan CY Vision konusunda uzman kurucuları, güçlü ekip yapısı, geliştirdiği benzersiz ve fark yaratan teknoloji ile geleceğin teknolojisi AR/VR alanında büyük başarılara imza atacak bir start-up. Start-up’lar açısından mali kaynaklara erişimin zorlaştığı bir dönemde bu yatırımı yapıyor olmanın da hem girişimci ekosistemine hem yatırımcı dünyasına umut ve moral verecek bir adım olduğunu düşünüyoruz. Revo’nun maddi desteğinin yanı sıra bilgi birikimini de yanına alan CY Vision’ın kısa sürede dünya çapında önemli başarılara imza atacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Yüksek çözünürlükte gerçek 3 boyutlu deneyim için yepyeni bir platform

CY Vision, görüntülerin üç boyutlu olarak algılanması için, standart görüntüleme sistemlerinin yerini alacak, AR/VR teknolojilerinin temelini oluşturacak holografik görüntüleme teknolojisi üzerinde çalışıyor. Her alanda AR/VR uygulamalarının daha kolay bir şekilde uygulanmasını sağlayacak yeni platform, yüksek çözünürlükte gerçek bir üç boyutlu deneyim yaratıyor.

ABD ve Türkiye’de iki ofisi bulunan girişim, dünyaca tanınmış araştırmacılar Prof. Dr. Hakan Ürey, Prof. Dr. Göksen Yaralıoğlu ve uzun yıllardır kurumsal dünyada edindiği deneyimleri bu yeni girişime taşıyan Orkun Oğuz tarafından hayata geçirildi. Ayrıca 10 bilim insanından oluşan bir ekibe sahip CY Vision’ın 10 uluslararası patent başvurusu bulunuyor.

On beş yılı aşkın bir bilgi birikimi üzerine inşa edilen girişimin mevcut yatırımcıları arasında Vestel, Inventram, Intel Capital yer alıyor.

30 bin liraya Huawei Mate Xs mi? Denizli’de üzüm bağı mı?

Jack Dorsey, COVID-19 salgınıyla mücadele için 1 milyar dolar bağışladı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz