jack-dorsey-covid-19

Twitter CEO’su Jack Dorsey, COVID-19 salgınının yayılmasını önleyebilmek için virüsle mücadele kapsamında “Start Small”a 1 milyar dolar bağışladığını açıkladı. Söz konusu miktarı yine CEO’su olduğu ayrı bir şirket olan Square Inc’nin hisse senedinden bağışlayacağını söyleyen Dorsey, bu şirketin kendi mal varlığının yaklaşık yüzde 28’ine tekabül ettiğini de belirtti.

Sosyal medya devi Twitter ve Kaliforniya merkezli finansal hizmetler şirketi Square Inc’nin CEO’su olan Jack Dorsey, COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında 1 milyar dolar bağışladığını açıkladı. Dorsey, bağışın “Start Small” isimli bir yardım kuruluşu aracılığıyla dağıtılacağını belirtti. Konuyla ilgili açıklamayı resmi Twitter hesabı üzerinden yapan sosyal medya devi CEO’su, bağışı Square Inc’nin hisse senedinden yapacağını söyledi. Dorsey, bu tutarın kendi mal varlığının yaklaşık yüzde 28’ini oluşturduğuna işaret etti. “Start Small” isimli yardım kuruluşu, bağışların şeffaf bir şekilde takip edilebilmesi adına tüm rakamları bir Google dokümanı aracılığıyla online olarak paylaşıyordu. Dorsey, bu şeffaflık nedeniyle söz konuşu kuruluşu tercih ettiğini de sözlerine ekledi.

Şirket CEO’su, virüsle mücadele sonlandıktan sonra paranın kız çocuklarının sağlığı ve eğitimiyle ilgili yardım çalışmalarına ve bir ülkede insanların yaşamları boyunca ön şart olmaksızın yaşamalarına yetecek bir gelirin sağlanmasını hedefleyen “Evrensel Temel Gelir (UBI)” projesine harcanacağını ifade etti. Dorsey, küresel salgının sonlanmasından sonra bağışın harcanacağı alanları neden bu şekilde tercih ettiğini de ayrı bir Twitter paylaşımında açıkladı. Dünyaca ünlü CEO, bu alanların dünyanın karşı karşıya kaldığı problemlere en iyi ve en uzun vadeli çözümleri sunuyor olduğunu belirtti. UBI’ın denenmeye değer bir fikir olduğunu vurgulayan Dorsey, kız çocuklarının refahının da dengenin sağlanması için oldukça hayati olduğunu aktardı. 

Dorsey, varlıklı kişilere ilham olmayı umuyor

Diğer yandan sosyal medya devi yöneticisi, Twitter yerine Square Inc üzerinden bağış yapma gerekçesini bu şirkette daha fazla hisseye sahip olması olarak gösterdi. Bununla birlikte Dorsey, bu hamlesinin diğer varlıklı kişilere benzer bir adım atmak için ilham olmasını umduğunu da sözlerine ekledi. Şirket CEO’su, sözlerini bitirirken “Hayat çok kısa, bu yüzden insanlara yardım etmek için yapabileceğimiz her şeyi bugün yapalım” ifadelerini kullandı.

Kısa bir süre önce, Facebook CEO‘su Mark Zuckerberg de eşiyle birlikte Bill Gates‘in COVID-19 çalışmalarına 25 milyon dolar bağışladığını açıklamıştı.

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

İlgili haberler

Twitter’a ‘konuma göre içerik özelliği’ eklendi

Twitter Covid-19 Araştırması’nı başlattı

Mark Zuckerberg, Bill Gates ‘in COVID-19 çalışmalarına 25 milyon dolar bağışladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz