TURKSAT 5A Fırlatıldı
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

TURKSAT 5A uydusu, ‘SpaceX’ tarafından geliştirilen ‘Falcon 9’ roketiyle uzaya fırlatıldı. Güncel olarak başarılı bir biçimde yörüngede hareket eden uydudan, ilk sinyalin de geldiği ifade edildi. Söz konusu gelişmeyi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu açıkladı.  

Türkiye’nin yeni haberleşme uydusu ‘TURKSAT 5A’, Elon Musk liderliğindeki uzay taşımacılığı şirketi ‘SpaceX’ tarafından geliştirilen ‘Falcon 9’ roketiyle uzaya fırlatıldı. ‘Airbus’ ortaklığıyla geliştirilen uydunun, güncel olarak başarılı bir biçimde yörüngede hareket ettiği ifade edildi. Uydu, Türkiye saatiyle 05.15’te ABD’nin Florida eyaletinde bulunan ‘Cape Canaveral Üssü’nden uzaya gönderildi. Konuya ilişkin ilk açıklamalardan biri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’ndan geldi. Karaismailoğlu, açıklamasında Türkiye’nin 5. nesil uydusundan ilk sinyalin alındığına işaret etti.  

Aktarılan diğer detaylara göre; Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan ve ‘Türksat AŞ’ Genel Müdürü Cenk Şen, uydunun fırlatılışını ‘Cape Canaveral Üssü’ndeki fırlatma merkezinde gerçekleştirilen törende bir grup bürokrat ile birlikte izledi. 3 bin 500 kilogram ağırlığındaki uyduyu fırlatmak için kullanılan ‘Falcon 9’ roketinin de denizde yer alan ‘drone’ gemisi ‘Just Read the Instruction’ ile buluşarak başarılı bir şekilde iniş yaptığı ifade edildi.  

‘TURKSAT 5A’ uydusunun fırlatılışı, 2021 yılında ‘SpaceX’ tarafından gerçekleştirilen ilk görev oldu 

TURKSAT 5A SpaceX

Diğer yandan ‘TURKSAT 5A’ uzaya fırlatılmadan önce SpaceX, havanın fırlatma işlemi için yüzde 70 olumlu olduğunu açıklamıştı. Daha sonra görev, 45 dakikalık bir erteleme almış ve Türkiye saatiyle 05.15’te başlamıştı. Yaşanan gelişme sonrası görev, 2021 yılında ‘SpaceX’ tarafından gerçekleştirilen ilk görev ve yılın ilk yörüngeye yerleştirme görevi oldu.  

Kısa bir süre önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ‘TURKSAT 5A’ ile ilgili konuşmuş ve uydunun, 30 yıl boyunca Türkiye’ye hizmet vermesini beklediklerine işaret etmişti. Türkiye’yi uzayda daha güçlü bir konuma getireceği belirtilen uydunun ayrıca, 2021 yılının ikinci çeyreğinde hizmete gireceği dile getirilmişti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Uzaya Göndereceğimiz TURKSAT 5A Canlı Yayında İlk Kez Gösterildi

SpaceX, ‘Cargo Dragon’ ve ‘Falcon 9’ ile 100. Kez Başarılı Kalkış Yaptı  

TELKODER, Türkiye’de ‘Ulusal Veri Stratejisi’ Oluşturulmasına İlişkin Önerilerini Paylaştı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz