Okuma Süresi
2 dakika

XRAI Glass isimli İngiliz şirket, geçtiğimiz aylarda işitme engelliler için sesleri deşifre eden bir akıllı gözlük geliştirmişti. Kullanıcıların konuşmaları görmesine olanak sağlayan akıllı gözlük, CES 2023 kapsamında demo olarak sunulacak.

İngiltere merkezli XRAI Glass, işitme engelli kullanıcılar için sesleri deşifre eden bir akıllı gözlük geliştirdi. Artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanan akıllı gözlüğün, çevredeki konuşmaları altyazı halinde gözlük ekranına yansıtıyor. Gözlük yazılımındaki gelişmiş ses tanıma sisteminin, konuşan kişinin kim olduğunun tespit edilebilmesine de olanak tanıdığı belirtildi. Şirket, cihazın İngilizce dışındaki dilleri de desteklemesini hedeflediğine işaret etti.

İşitme Engeli veya İşitme Kaybı Olan Kişilerin Yaşamını Kolaylaştıracak

Geliştirdikleri yenilikçi teknolojiyle işitme engelli olan veya işitme kaybı yaşayan kişilerin yaşamlarını kolaylaştırmayı hedeflediklerini dile getiren XRAI Glass CEO’su Dan Scarfe, ürünü geliştirme fikrinin geçen yıl ailesiyle birlikte Noel kutlarken aklına geldiğini açıkladı. 97 yaşındaki işitme engelli büyükbabasının ailenin geri kalanıyla iletişim kurmakta zorlandığına tanıklık eden Scarfe, büyükbabasının gerçek zamanlı olarak sohbetlere katılabilmesi için bir çözüm yolu aramaya başladı. Yaklaşık 1 yıl sonra ise ortaya XRAI Glass’ın yeni ürünü çıktı.

Yeni Özellikler Eklendi

Birkaç ay önce söz konusu ürün duyurulmuştu. 6-8 Ocak tarihlerinde CES 2023’te demosu sunulacak akıllı gözlüğe bazı yenilikler eklendi.

Gözünüz İçin Kişisel Bir Asistan

XRAI Glass, artık kullanıcıların söylediği şeyleri anlıyor. Yapay zeka asistanı sayesinde en son öğrenme teknolojisini kullanan cihaz, piyasadaki sesli asistanlardan çok daha güçlü ve etkili bir hizmet sunuyor.

Konuşmalar İsteğe Bağlı Olarak Hatırlanabilecek

Bu yeni özellik sayesinde daha önce yaşanan bir konuşma tekrar oynatılabilecek. Bu özellik, kullanıcıların “Hey XRAI, dünkü sohbetimizde annem benden hangi yiyecekleri almamı istedi?” gibi sorulan sorularla yanıt almayı sağlıyor. Cihaz, konuşmadaki yanıtları tam olarak belirleyerek akıllı gözlük aracılığıyla altyazı şeklinde özet sunuyor.

Birden Fazla Dile Deşifre ve Çeviri

XRAI Glass artık dünyanın en çok konuşulan dokuz dilindeki konuşmaları yazıya dökebiliyor ve alt yazı hâline getirebiliyor. Bu dillerin kapsamında İngilizce, Çince, Japonca, Korece, İspanyolca, Fransızca, Portekizce, Almanca ve İtalyanca bulunuyor. Ayrıca bu dilleri daha fazlası da takip edeceği belirtiliyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz